Je prirodzené, že hneď po tom, čo začneme pravidelne zarábať peniaze a každý mesiac môžeme rátať s príjmom v určitej výške, naše myšlienky sa začínajú orientovať na budúcnosť.
Pozeráme smerom dopredu a stanovujeme si ciele, ktoré chceme dosiahnuť. Či už ide o kúpu nového bytu, auta alebo iných menších investícií.
Každý z nás chce pravidelne sporiť ideálne čo najviac, respektíve investovať svoje peniaze so ziskom a neprerobiť. Existuje však jeden problém s menom inflácia. Ide o takzvané dlhodobé znehodnocovanie peňazí, kedy strácajú na svojej hodnote.
Inflácia
Problémy v dnešnej dobe však môže spôsobovať neustále rastúca inflácia. Tá v roku 2022 dosahuje rekordné hodnoty a v októbri 2022 dosiahla hranicu 15%. Ani predpovede do ďalších mesiacov nie sú príliš ružové.
Samozrejme, nikto z nás nechce bezdôvodne a ľahkovážne prichádzať o svoje peniaze. Preto vám bližšie vysvetlíme špecifické vlastnosti rôznych druhov sporenia a investícií s tým, čo pri nich potrebujete zvážiť.
Pri každej investícii alebo plánovanom sporení je dôležité definovať si tri základné body a otázky, ktoré vám uľahčia nájdenie tej najvýhodnejšej investície a formy sporenia.
- Koľko a za aký dlhý čas chcete ušetriť?
- Chcete mať neobmedzený prístup k svojim peniazom?
- Šetríte a investujete pre konkrétny cieľ?
Sporenie: ako sporiť a šetriť?
Stav vašich osobných financií zodpovedá vašej schopnosti narábať s peniazmi a úrovňou vašej finančnej gramotnosti. Každý z nás s ohľadom na výšku svojich mesačných príjmov by mal byť schopný ušetriť aspoň 10% z celkových príjmov a postupne vytvárať finančnú rezervu na pokrytie neočakávaných výdavkov. O tom, ako šetriť a zlepšiť si svoju finančnú gramotnosť sme písali v tomto článku.
Finančnú rezervu môžete okrem odkladania si 10% z výšky príjmu vytvárať aj pomocou úsporných opatrení v domácnosti, doprave, cestovaní, nákupoch a rodinných výdavkoch.
S našimi tipmi ako ušetriť môžete ušetriť aj niekoľko stoviek eur mesačne a vytvoriť si tak dostatočnú rezervu krok za krokom. Takto ušetrené peniaze si odkladajte na sporiaci účet.
Ak si zvolíte taký typ sporiaceho účtu, ktorý vám umožní dostať sa k nasporeným peniazom kedykoľvek, ľahšie tak zvládnete nepredvídateľné výdavky a nebudete sa musieť uchyľovať k rýchlej pôžičke. Samostatnou kategóriou je sporenie pre deti a stavebné sporenie.
V súčasnosti sporiace účty trpia na nízke úroky, aj keď viacero svetových odborníkov predpokladá, že úrokové sadzby na sporiacich účtoch budú v budúcnosti rásť.
Nemôžete teda rátať s tým, že sa v nich uložený kapitál bude momentálne zhodnocovať a rásť výraznejším spôsobom. Banky dnes radšej investujú svoj kapitál do dlhopisov, akcií a fondov, respektíve ho poskytujú svojim klientom ako úver.
Váš zisk a výnos vytvorený sporiacim účtom predstavuje skutočne nutné minimum.
Výška úrokov na sporiacom účte závisí od banky v ktorej ho máte a taktiež od toho, či ide o bežný bankový účet alebo termínovaný vklad.
Ukážeme vám, ako si vybrať najvýhodnejšie sporenie, ktoré vám pomôže vybudovať dostatočnú finančnú rezervu.
Je potrebné si uvedomiť, že návratnosť kapitálu v prípade sporenia nezohráva významnú úlohu. Dôležitejšie je, že svoje peniaze uchovávate bezpečnom mieste, ku ktorému viete mať v prípade nevyhnutnej potreby rýchly prístup.
Sporiaci účet
Sporiaci účet je ako forma investície vhodný najmä pre tých z nás, ktorí nechcú riskovať. Na konci vami stanoveného obdobia máte k dispozícii mierne zvýšený kapitál.
Aj keď sporiaci účet nie je jednou z najziskovejších foriem investícií, ale je stále oveľa lepšou alternatívou k diverzifikácií svojho investičného portfólia, ako prasiatko.
Sporenie prostredníctvom sporiacich účtov sa odporúča aj pre skúsenejších investorov, ktorí sa primárne orientujú na akcie a fondy. Hlavnou úlohou takéhoto účtu je predovšetkým rozkladanie miery rizika zo straty financií na menšie časti.
Najväčšou výhodou je zabezpečenie
Slovenská republika je členom Európskej únie, všetky investície do termínovaných vkladov a sporiacich účtov podliehajú právnej ochrane do výšky 100 000 EUR.
Ďalšími výhodami sporiacich účtov je fakt, že svoje peniaze môžete na účet posielať kedykoľvek a nie ste limitovaní. Aj keď úrokové sadzby nie sú také vysoké, vaša investícia je chránená právom EÚ.
Otvorenie a správa sporiaceho účtu a môžete tak urobiť kedykoľvek buď priamo na pobočke vami vybranej banky alebo aj online. Upozorňujeme, že niektoré z bánk vyžadujú minimálny vklad.
Výberu najvýhodnejšieho sporiaceho účtu je preto potrebné venovať zvýšenú pozornosť. Dobrý prehľad vám poskytne naše porovnanie sporiacich účtov.
Investovanie: ako a kam investovať?
Alternatívne formy investovania, ako napríklad pravidelné investovanie do kryptomien, akcií, zlata alebo P2P pôžičiek vám môžu v porovnaní s inými investíciami priniesť rádovo vyšší výnos. Musíte však počítať s oveľa vyššou mierou rizika.
Základná otázka, na ktorú by ste mali poznať odpoveď ešte pred samotným začiatkom investovania je, akú veľkú mieru rizika ste schopní vo svojej pozícii akceptovať?
Sú ľudia, ktorí so zvýšenou mierou rizika pri tomto type investícií rátajú. No na druhej strane v ich prospech hovorí minimálne vidina vyššieho výnosu, ktorá pomáha prekonať priemernú 2% ročnú hodnotu inflácie.
Priemerná cena výrobku zakúpeného v roku 2000 za 100 EUR, by dnes vplyvom 2% inflácie bola 148 EUR. 2% ročne sa na prvý pohľad zdajú ako minimum.
Postupom času sa však táto peňažná strata akumuluje a peniaze strácajú na svojej hodnote čoraz viac. Samotný sporiaci účet nás pred znehodnocovaním meny nezachráni, ale pomáha nám šetriť peniaze a pravidelne investovať.
Najprv potrebujete finančnú rezervu
Ak chcete začať pravidelne investovať, najprv potrebujete finančnú rezervu. Vyberte si pre vás najvhodnejší sporiaci účet a začnite šetriť peniaze ešte dnes.
Pomocou našej kalkulačky zložených úrokov môžete neskôr ľahko vypočítať, aká bude výška vášho zárobku pri konkrétnej úrokovej sadzbe.
Investovanie do akcií
Akcie predstavujú druh cenného papiera. S ním sú spojené práva majiteľa, alebo tiež akcionára, podieľať sa na riadení, zisku a likvidačnom zostatku akciovej spoločnosti.
Akcie sa obchodujú na burze a patria medzi najviac rizikové formy investícií z dôvodu ťažko predpokladateľného vývoja trhu.
Sú určené predovšetkým skúseným investorom. Tí s trochou šťastia môžu za krátky čas svoj investičný vstup aj zdvojnásobiť, riziko straty investovaných peňazí je však oveľa vyššie.
V takýchto formách investície je veľmi dôležitá správna diverzifikácia rizika. Dlhodobé investičné horizonty v kombinácii s vyváženou diverzifikáciou prinášajú pozitívne výnosy založené na historickom trende. Ak sa rozhodnete investovať do akcií, očakávajte stabilné výnosy.
Ak ste však na poli investovania začiatočník, akcie neodporúčame. Na začiatok predstavujú vysoko rizikovú investíciu. Môžete si obchodovanie s nimi vyskúšať prostredníctvom DEMO účtu na investičnej platforme eToro.
Prečítajte si podrobný návod ako začať investovať do akcií.
Investovanie do P2P pôžičiek
Čoraz viac investorov nie je spokojných s úrokovými sadzbami dostupnými v bankách a hľadajú alternatívne, výhodnejšie riešenia. Práve investície do P2P (peer-to-peer) alebo aj kolektívnych pôžičiek predstavujú obľúbený spôsob investovania s dobrou diverzifikáciou rizika.
Predstavte si to tak, že vy z pozície investora vložíte svoje peniaze do niekoľkých pôžičiek pre ostatných ľudí v pozícii žiadateľov.
Neinvestujete celú sumu do jedného žiadateľa, ale vaša suma sa rozdelí na viacero menších častí. Samotné investovanie prebieha prostredníctvom platformy, kde sa stretáva dopyt a ponuka.
Najznámejšie platformy na Slovensku sú Žltý Melón alebo PORT System. Viac o P2P pôžičkách nájdete v našom článku.
Pred výberom investície je dôležité správne pochopiť všetkým jej rizikám a príležitostiam, ktoré prináša. Až následne sa rozhodnite, ktorá z investícií najviac vyhovuje vašim potrebám.
Investovanie do nehnuteľnosti
Medzi Slovákmi sú obľúbenou formou investície sú aj nehnuteľnosti. Pre investorov predstavujú pomerne konzervatívnu, ale bezpečnú investíciu. Existuje viacero foriem investovania do nehnuteľností. Okrem klasických bytov sú známe investície aj do nebytových a obchodných priestorov.
Je len mýtom, že pre investovanie do nehnuteľností potrebujete vlastnú vyššiu hotovosť. Dnes môžete investovať do výstavby do nehnuteľností už od 50 EUR prostredníctvom peer-to-peer platformy Estateguru.
V prípade, že budete investovať touto formou, stanete sa podielovým investorom pri výstavbe komerčných a obchodných nehnuteľností vo 5 krajinách Európy, primárne v Estónsku, Litve a Lotyšsku.
V prípade, že chcete investovať do nehnuteľností s cieľom ju po niekoľkých rokoch vlastniť, odporúčame využiť externé financovanie vo forme hypotéky. Hypotekárne úvery sú dnes na historických minimách. V komerčných bankách sa viete dostať k ročným úrokom nižším ako 1%.
Viac o investícii do slovenských nehnuteľností prostredníctvom externého financovania sa dočítate na tomto odkaze.
Investície do kryptomien
Kryptomeny, v poslednom čase veľmi často skloňované slovo, môžeme chápať ako digitálne peniaze. Dnes existuje celý rad šifrovaných mien určených na špecifické účely.
Princípom kryptomien je snaha o vývoj decentralizovaných a bezpečných platobných prostriedkov, ktoré nepodliehajú kontrole bánk a ani inflácii.
Kryptomeny sa ťažia a takisto obchodujú na burze, pričom sa ukladajú na takzvané kryptopeňaženky. Táto forma investovania je jednou z najrizikovejších foriem investícií, keďže trh s kryptomenami je nie žiadnym spôsobom regulovaný a samotné meny sú veľmi volatilné.
Najznámejšou kryptomenou na svete je Bitcoin. Ten je aktuálne na historických minimách. Aktuálny vývoj cien kryptomien môžete taktiež sledovať na našich stránkach.
Kryptomeny môžete nakúpiť na kryptomenových burzách, ako sú napríklad: Binance, Kraken, Coinbase alebo Crypto.com. Taktiež ich môžete kúpiť aj na investičných platformách ako XTB alebo Fumbi.network.
Investovanie do podielových fondov
Podielové fondy patria v súčasnosti medzi najlepšie a najjednoduchšie spôsoby, ako pravidelne a postupne zhodnocovať svoje peniaze. Sú tvorené spoločným majetkom podielnikov, ktorý bol zhromaždený správcovskou spoločnosťou.
Tá následne za tieto peniaze investuje s cieľom priniesť vám ako podielnikovi výnos. Zároveň vám podielový fond umožní spojiť sily s viacerými investormi.
Vaše peniaze a peniaze ďalších investorov správcovská spoločnosť ďalej investuje napríklad do nehnuteľností, akcií alebo derivátov. Toto všetko sa deje za podstatne výhodnejších podmienok, aké by ste si z pozície investora vedeli vydobyť sami.
Podielový fond je tvorený sumou všetkých cenných papierov nakúpených správcovskou spoločnosťou. Váš podiel predstavujú podielové listy, ktoré zároveň predstavujú hodnotu vašej celkovej investície.
V prípade fondov s nízkou mierou rizika hovoríme o ročnom zhodnocovaní približne 2-2,5%. Naopak, podielové fondy s vyššou mierou rizika môžu zvýšiť váš kapitál aj o 10-15% ročne.