Investovanie do dlhopisov je jedným zo spôsobov ako zhodnotiť svoje peniaze. Dlhopisy sú obľúbené predovšetkým kvôli ich bezpečnosti a relatívne dosť dlhej dobe splatnosti.
Dlhopisy sú skvelé na rozšírenie vášho investičného portfólia. Ide o pomerne konzervatívny investičný nástroj. Všetko o tom, čo sú dlhopisy, kde a ako ich kúpiť, či s akými výnosmi môžete počítať, sa dozviete ďalej v našom článku.
Investovanie do dlhopisov
Ako sme už načrtli, dlhopisy sú vlastne cenné papiere, ktoré sú kupované za účelom požičania peňazí danému emitentovi.
Investor, ktorý daný dlhopil kúpil bude po určitom čase požadovať vrátenie pôvodnej čiastky, ako aj vyplatenie úrokového výnosu.
Za určitých podmienok môže vydať svoje korporátne dlhopisy. Vypíše teda množstvo týchto cenných papierov a ponúkne ich na predaj investorom.
Ten, kto ich kúpi, ich získa so zľavou alebo má nárok na pravidelné vyplácanie kupónu. Teda odmeny za to, že konkrétny dlhopis vlastní. Berie sa tak ako určitá podoba úroku.
Typy dlhopisov
Nie všetky dlhopisy sú ale rovnaké, bežne sa na trhu objavuje mnoho ich rôznych podôb. A práve pretože je ich toľko, rozdeľujú sa radšej do troch hlavných kategórií:
- Podľa vydavateľa (emitenta)
- Podľa splatnosti
- Podľa spôsobu úročenia
Dlhopisy podľa emitenta
Prvé delenie je podľa toho, kto taký cenný papier na trh vydá. Môže ich vydať:
- Štát – štátne dlhopisy
- Mesto alebo uzemný celok – komunálne dlhopisy
- Firmy a banky – korporátne dlhopisy
Štátne dlhopisy sú cenné papiere, ktoré sú emitované vládou. Slúžia napríklad k pokrytiu schodku štátneho rozpočtu, prípadne k financovaniu nákladných investičných projektov a podobne.
- Vysoko likvidné
- Nízka miera rizika
- Vhodné na dlhodobé investovanie
Ďalšie spomenuté, komunálne dlhopisy, vydávajú obce alebo banka, ktorá z výnosu dlhopisov poskytuje obciam úver. Tieto prostriedky môžu byť použité na rozličné účely, ako napríklad vybudovanie alebo zdokonalenie infraštruktúry v obci a podobne.
Korporátne dlhopisy vydávajú spoločnosti, a to nielen pre svojich zamestnancov, ale aj pre širokú verejnosť, ako aj inštitucionálnych investorov. Je s nimi späté väčšie riziko nesplácania, na druhú stranu pri nich získate vyšší úrok.
- Menej likvidné ako štátne dlhopisy
- Vyššia miera rizika
- Vhodné na strednodobé a dlhodobé investovanie
Dlhopisy podľa splatnosti
Do jedného roka sa vydávajú krátkodobé dlhopisy. Môže ísť o štátne pokladničné poukážky, depozitné certifikáty bánk alebo napríklad komerčné papiere veľkých firiem.
Medzi strednodobé dlhopisy potom patria dlhopisy so splatnosťou medzi jedným a desiatimi rokmi a k dlhodobými dlhopisom potom tie, ktoré majú splatnosť dlhšiu ako desať rokov.
Dlhopisy podľa spôsobu úročenia
Dlhopisy s pevným kupónom majú za všetkých okolností rovnakú výplatu v podobe kupónu. Nech sa teda na trhu bude diať čokoľvek, investor bude za svoje peniaze dostávať stále rovnako. Je to výhoda aj nevýhoda, pri veľkých výkyvoch ekonomiky nie sú také ziskové, ale zase sa dá vopred spočítať istý zisk.
Dlhopisy s premenlivým kupónom lepšie zodpovedajú situácii na trhu, pretože ich kupón sa pravidelne mení podľa nejakej z medzibankových sadzieb. K nemu sa ešte pripočíta určitá prirážka navyše, pretože by inak investor nemal dôvod taký dlhopis kupovať.
Diskontované dlhopisy majú nulový úrok. U tohto typu dosiahne kupujúci zisk tým, že sa od začiatku tento cenný papier predáva so zľavou. Počas doby platnosti teda nedostáva žiadne odmeny, ale na druhej strane si kupuje napríklad 1 000 eur za cenu 900 eur.
Ako fungujú dlhopisy?
Keď spoločnosť, vláda, verejná inštitúcia alebo nejaký územný celok zistí, že potrebuje nejakú ďalšiu formu financovania, môže sa rozhodnúť vydať svoje vlastné úverové cenné papiere.
Tie sa potom dajú kúpiť iba po kusoch, obdobne ako sa bežne kupujú akcie. Na rozdiel od nich majú ale nastavenú dobu splatnosti.
Vystavujú sa na určitú hodnotu. Nominálna hodnota tak určuje, čo investor dostane na konci doby splatnosti. Tá sa obvykle pohybuje medzi 3 a 10 rokmi. Inak sa jej hovorí aj menovitá hodnota, alebo aj “par value”.
Ako vyzerá dlhopis?
Aby bol dlhopis platný, musí spĺňať určité podmienky. To najdôležitejšie je, že na ňom musí byť zreteľne uvedené:- Označenie, že ide o dlhopis, jeho názov, prípadne označenie ISIN
- Označenie emitenta (názov, sídlo, meno, bydlisko)
- Menovitú hodnotu dlhopisu
- Spôsob určenia výnosu
- Vyhlásenie emitenta, že dlhuje menovitú hodnotu dlhopisu majiteľovi
- Dátum vydania
- Miesto vydania
- Číslo a séria dlhopisu
- Podpis predstaviteľov emitenta
- Pírpadne aj údaj rozhodnutia Ministerstva o povolení vydania dlhopisov
Následne sú na finančnom trhu ponúknuté na predaj investorom. Pretože dlhopis potom prichádza na svetlo sveta prvýkrát, vydáva sa za trochu inú cenu – emisnú. Obyčajne býva nižšia ako menovitá, ale samozrejme to neplatí vždy.
Výnos z dlhopisov môže byť stanovený:
- Pevnou úrokovou sadzbou
- Pevnou úrokovou sadzbou a podielom na zisku
- Zlosovateľnou prémiou
- Pohyblivou úrokovou sadzbou a podobne
Štátne dlhopisy patria medzi najbezpečnejšie konzervatívne spôsoby sporenia, pretože predstavujú nástroj s garantovaným výnosom a garanciou splatenia dlžnej čiastky.
Po kúpe obligácie tak investor pravidelne dostáva úrok a na konci doby splatnosti dostane celú nominálnu hodnotu späť. Spoločnosť alebo organizácia získa peniaze na svoj ďalší rozvoj, a navyše tu zostáva stále možnosť predať investíciu inému záujemcovi.
Ako kúpiť dlhopis?
Nákup dlhopisov nie je nič komplikované, pretože dlhopisy sú obvykle veľmi jednoduchým spôsobom sprostredkované. Všetko, čo potrebujete vedieť o nákupe dlhopisov sme pre vás zhrnuli do 3 bodov.
Kde kúpiť dlhopisy
Dlhopisy najčastejšie ponúkajú samotné bankové domy, takýto typ dlhopisov je považovaný za veľmi bezpečný, aj keď nemôžeme počítať s absolútnou absenciou rizika. Banky sú predajcami aj štátnych dlhopisov.
Ďalším spôsobom ako nakúpiť dlhopisy je prostredníctvom inzertných webov a dlhopisových trhovísk. Tie ale obvykle nie sú regulované, môžu sa tam tak nachádzať aj veľmi rizikové dlhopisy.
Ako vybrať vhodné dlhopisy
Pri výbere vhodných dlhopisov do vášho investičného portfólia by vás v prvom rade mala zaujímať rizikovosť daných dlhopisov a samozrejme aj výška úrokového výnosu.
V niektorých prípadoch však ani nízka úroková sadzba neznamená nízky výnos. Dlhopisy totiž môžu meniť svoju cenu.
V prípade, že plánujete s dlhopismi obchodovať, môžete využiť brokerskú platformu, medzi najobľúbenejšou platformou pre obchodovanie s dlhopismi je jednoznačne XTB.
Investovanie do dlhopisov cez fondy
Investovanie do dlhopisov ako takých je relatívne bezpečné. Pokiaľ však chcete riziko ešte viac znížiť pomocou diverzifikácie portfólia, máte na výber z dlhopisových fondov a ETF. Keďže sú v nich zastúpené cenné papiere rôznych emitentov z rôznych odvetví, je riziko minimalizované.
Navyše vďaka fondom môžu byť vo vašom investičnom portfóliu aj také dlhopisy, ku ktorým by ste sa za normálnych okolností nedostali. Rovnako môžete nakúpiť aj dlhopisové ETF, ktoré sú zaťažené oveľa menšími poplatkami.
Investičné stratégie
Pri investovaní do dlhopisov môžete zvoliť rozličné prístupy, respektíve stratégie. Jednou z nich je napríklad reinvestičná stratégia. Pri tejto stratégií majiteľ obdrží pravidelný úrok, ktorý môže znovu investovať do iných aktív. Týmto spôsobom vlastne zvyšuje svoj výnos o úroky z úrokov.
Ďalšia stratégia je takzvaná imunizačná. Pri tejto stratégií si investor vytvorí také portfólio dlhopisov, ktoré je nedotknuteľné voči zmenám úrokových sadzieb na finančných trhoch. Vďaka tomu môže dosiahnuť taký výnos, aký chce dosiahnuť.
Pri konzervatívnej stratégií investor porovnáva predovšetkým riziko a výnos z úroku dlhopisu. Vyberá si predovšetkým štátne a komunálne dlhopisy, prípadne dlhopisy veľkých a stabilných spoločností.
Výhody a nevýhody
- Možnosť jednoduché nákupu v banke alebo u online brokera
- Vyšší výnos ako u termínovaných vkladov
- Relatívne ľahká prognóza výnosov v budúcnosti
- Pravidelný a bezpečný výnos
- Nižšie výkyvy ako pri akciách
-
Výnosy nižšie ako pri akciách
-
Zdanenie úrokov
-
Poplatky za nákup obligácie
Často kladené otázky
Čo je dlhopis?
Prečo sa rozhodnúť pre investovanie do dlhopisov?
Aké typy dlhopisov poznáme?
Ako vyzerá dlhopis?
- Označenie, že ide o dlhopis, jeho názov, prípadne označenie ISIN
- Označenie emitenta (názov, sídlo, meno, bydlisko)
- Menovitú hodnotu dlhopisu
- Spôsob určenia výnosu
- Vyhlásenie emitenta, že dlhuje menovitú hodnotu dlhopisu majiteľovi
- Dátum vydania
- Miesto vydania
- Číslo a séria dlhopisu
- Podpis predstaviteľov emitenta
- Pírpadne aj údaj rozhodnutia Ministerstva o povolení vydania dlhopisov
Kde je možné nakúpiť dlhopisy?
Zdroje
- peniaze.skprístupné v 19. december 2022
- 5penazi.skprístupné v 19. december 2022
- totalmoney.skprístupné v 19. december 2022