Niekedy sa môže zdať, že pojmy ako blockchain alebo kryptomeny sú príliš komplikované. V skutočnosti však tomu nie je úplne tak. Kryptomeny si môžete predstaviť ako takú digitálnu menu. Niečo ako keď vidíte vaše peniaze vo vašom internet bankingu. Fyzicky ich nedržíte, ale napriek tomu ich máte.
V prípade, že prevádzate peniaze z účtu na účet, ani s nimi fyzicky neprídete do kontaktu. S kryptomenami je to podobne, avšak stále sú relatívne nové a neznáme.
Vo Financer.sk to však radi prirovnávame k tomu, že ako ste si pred 30 rokmi nevedeli predstaviť platiť všade kartou, tak možno o ďalších 20 rokov, budeme už platiť bežne kryptomenami. Samozrejme, nie je to také jednoduché, ale iba pre predstavu.
Blockchain čo to je?
Blockchain je databáza, a nie len tak nejaká. Ide o špeciálny typ distribuovanej decentralizovanej databázy. To znamená, že nemá jedno centrálne dátové centrum, ktoré by bolo možné zničiť. Blockchain na jednom mieste nenájdete, preto je svojim spôsobom nekonečný.
Ďalšou špeciálnou vlastnosťou blockchainu je, že nemá žiadnu centrálnu autoritu. To znamená, že nepodlieha kontrole žiadnej centrálnej banky alebo akejkoľvek inej inštitúcie. Tým je táto technológia úplne revolučná, a je to aj jeden z dôvodov prečo je okolo technológie blockchain taký rozruch.
Blockchain jedinečným spôsobom prepája technológie ako sú internet, kryptografia a prenosový protokol. Táto technológia má v dnešnom svete široké možnosti využitia, pričom aj jej potenciál do budúcnosti je obrovský.
Investovanie do kryptomien
Chcete investovať do kryptomien a neviete ako na to? Pomôcť vám môže náš článok o najväčšej kryptomene Bitcoin. Ak neviete, kde nakupovať kryptomeny tak, aby ste nenaleteli podvodníkom, zistite viac o kryptomenových burzách.
Ako funguje blockchain?
Ako sme už načrtli, existujú pravidlá týkajúce sa pridávania údajov do tejto databázy. Následne po uložení dát je prakticky nemožné ich upraviť alebo odstrániť. Dáta sa v priebehu času pridávajú do štruktúr, ktoré sa nazývajú bloky.
Každý blok je postavený na poslednom bloku a obsahuje časť informácie, ktorá odkazuje na predchádzajúci blok. Pri pohľade na najaktuálnejší blok môžeme skontrolovať, či bol vytvorený po poslednom bloku. V prípade analýzy daného bloku, tak postupne nájdeme aj úplne prvý blok, ktorý sa nazýva aj blok genézy.
Hash funkcie
V praxi funguje blockchain ako distribuovaná účtovná kniha, ktorú nikto nekontroluje. To znamená, že nikto nemá právomoc kontrolovať a upravovať záznamy mimo pravidla danej knihy. Z tohto dôvodu môžete konštatovať, že účtovnú knihu súčasne vlastnia všetci účastníci.
Blockchainové uzly
Blockchainové uzly sú vlastne stroje, ktoré sú pripojené k sieti. Tieto stroje ukladajú kópie blockchainu a zdieľajú informácie s inými strojmi. Tento proces neprebieha manuálne, stačí si stiahnuť a spustiť softvér. V niektorých prípadoch však termín blockchainový uzol môže zahŕňať aj iných používateľov integrujúcich so sieťov.Využitie technológie blockchain
V našom článku, sme už spomenuli, že technológia blockchain má obrovský potenciál do budúcnosti. Nesmieme však zabúdať, na čo sa využíva aktuálne, a to sú kryptomeny. Na úvod treba pochopiť, že blockchain nie je synonymum Bitcoinu, ani žiadnej inej kryptomeny.
Technológiu blockchain je možné aplikovať na širokú škálu prípadov použitia. Táto technológia nie je ani zďaleka limitovaná len na použitie v kryptomenovom priemysle.
V budúcnosti by využitie blockchainu mohlo vyzerať aj takto:
- Dodávateľské reťazce. Technológia blockchain by v budúcnosti mohla byť užitočná napríklad pre dodávateľské reťazce zaoberajúce sa manipuláciou s tovarom od dodávateľa k spotrebiteľovi. Blockchain by do odvetvia priniesol novú úroveň transparentnosti.
- Zdravotná starostlivosť. Ďalším možným využitím je spoľahlivé uchovávanie lekárskych záznamov. Centralizované servery totiž uchovávajú citlivé a dôverné informácie. Z tohto dôvodu by bol transparentný a bezpečný blockchain ideálnou platformou.
- Charita. Prijímanie a využívanie finančných prostriedkov je v prípade charitatívnych organizácií značne komplikované a obmedzené. Riešením môže byť takzvaná “krypto-filantropia”, ktorá môže slúžiť na obídenie týchto obmedzení. Použitím technológie blockchain sa navyše zabezpečí vyššia transparentnosť.
- Crowdfundung. Crowdfundingové platformy, ktoré pôsobia ako správcovia prostriedkov si môžu časť z nich vziať vo forme poplatkov. To by mohli zmeniť inteligentné zmlúvy technológie blockchain. Tieto zmluvy totiž umožňujú bezpečnejší a plne automatizovaný crowdfunfing, ktorého podmienky dohôd sú jasne definované v počítačovom kóde.
- Digitálna identita. Nie je tajomstvom, že obrovské množstvo našich údajov je uložené na centralizovaných serveroch, kde sú analyzované bez nášho vedomia. Technológia blockchain by mohla umožniť používateľom prevziať vlastníctvo nad týmito údajmi.
Verejné a súkromné blockchainy
Základy blockchainovému priemyslu položil práve Bitcoin. Vďaka tomu sa blockchain rozrástol do dnešnej podoby. Keď Bitcoin začal naberať na popularite a stal sa legitímnym finančným aktívom, začalo sa uvožovať aj o ďalších možnostiach využitia do budúcnosti.
Kryptomena Bitcoin sa považuje za takzvaný verejný blockchain. Tranzakcie, ktoré sú s ňou spojené si môže prezerať kedykoľvek a ktokoľvek s pripojením na internet.
Existujú však aj takzvané súkromné blockchainy. Tieto systémy majú určité pravidlá na to, kto môže daný blockchain vidieť a integrovať s ním. Takéto blockchainy majú využitie najmä v podnikových prostrediach.
Výhody a nevýhody
-
Princíp decentralizácie
-
Distribuovaná databáza
-
Vysoká úroveň bezpečnosti
-
Odmeny za potvrdzovanie tranzakcií
-
Relatívne nová technológia