Finančná gramotnosť a deti

Hravá cesta k finančnej gramotnosti detí

  • 6. december 2024
  • 13 minút čítania
  • Read Icon 7291 prečítaní

V rámci výchovy rodičia deťom vštepujú množstvo užitočných a nevyhnutných zásad. Deti sa učia umývať si ruky, ako slušne pozdraviť, ako poďakovať či poprosiť.

Jedným z dôležitých návykov, ktoré budú budúci dospeláci v živote určite potrebovať, je rozumné narábanie s peniazmi.

Čo sa dozviete?

  • Ako a kedy začať učiť deti finančnú gramotnosť
  • Aké hry sú pre nich najvhodnejšie
  • Či dávať alebo nedávať dieťaťu vreckové
  • Ako naučiť dieťa šetriť

Finančná gramotnosť však často chýba v školských osnovách a preto je potrebné, aby rodičia pomohli svojim deťom osvojiť si základné princípy hospodárenia s peniazmi ešte v predškolskom veku. 

Prinášame vám niekoľko užitočných tipov, ako môžete svoje dieťa naučiť základy finančnej gramotnosti jednoducho a hravo.

Finančná gramotnosť pre deti – ako začať?

Keď vaše deti budete učiť základy finančnej gramotnosti, berte do úvahy niekoľko dôležitých faktorov. Jedným z nich je výber vhodného slovníka. Deti dokážu pochopiť základné princípy míňania a sporenia peňazí približne vo veku 3 až 5 rokov. 

Vo veľkej miere to však závisí aj od jazyka, ktorý pri vysvetľovaní zvolíte. Viac ako komplikované výrazy používajte radšej jednoduché príklady, ktoré budú dieťaťu blízke.

Pracovať môžete napríklad z hračkami, sladkosťami alebo časom stráveným na mobile. Niečo čo môžu vaše deti vnímať ako vzácne alebo čo je pre ne dôležité. Peniaze majú pre ne často príliš abstraktnú hodnotu.

Pri učení finančnej gramotnosti sa určite vyzbrojte veľkou dávkou trpezlivosti. Môže sa stať, že dieťa nepochopí všetko hneď na prvý raz.

Vtedy vám pomôže, ak zachováte chladnú hlavu a nájdete spôsob, ako daný problém vysvetliť zrozumiteľnejšie a opakovane, ak to bude potrebné.

Značný vplyv na finančnú gramotnosť detí už od predškolského veku má tiež vaše správanie a návyky. Deti sa učia aj pozorovaním a môžu od vás vedome či nevedome prebrať aj nezodpovednosť v oblasti spravovania osobných financií.

Ak dieťa doma odmalička vidí, že si na konci mesiaca požičiavate peniaze či míňate veľkú časť rodinného rozpočtu na zbytočnosti, môže to neskôr v dospelosti považovať za normálne. 

Ak však naopak vníma, že každý mesiac sedíte za stolom, aby ste si urobili rozpočet, tak sa takéto plánovanie stane pre ne samozrejmosťou pri spravovaní ich vlastných peňazí. Snažte sa preto ísť svojim deťom príkladom a popritom im vštepíte aj trochu disciplíny.

ako ušetriť

Finančná gramotnosť aktivity pre deti

Samozrejme sa nedá učiť iba rozprávaním. Väčšinu vecí je aj tak potrebné si vyskúšať v praxi. Najlepšie je niečo deťom krátko vysvetliť, ihneď ukázať a nechať dieťa si to vyskúšať samé.

Určite sa vyskytnú chyby. Lenže akékoľvek chyby, a dokonca aj tie s peniazmi, sú dobré, pokiaľ sa z nich dieťa dokáže poučiť. Preto je potrebné o nich hovoriť, rozoberať ich a nechať deti, aby sami časom prišli na to, prečo vlastne tieto chyby sú chybami. Postupom času sa to naučia vďaka vlastným skúsenostiam.

Vo Financer.sk sme pre vás vybrali zopár aktivít, ktoré môžete skúšať so svojimi deťmi a vzdelávať ich tým v oblasti finančnej gramotnosti.

Naučte vaše deti rozoznávať bankovky a mince

Finančná gramotnosť je pre deti ako celok príliš abstraktná a obsiahla na to, aby ste im dokázali základné veci objasniť naraz. Začnite s tým preto postupne a primerane veku dieťaťa. 

Napríklad rozlíšiť jednotlivé bankovky a mince sa deti môžu naučiť, akonáhle začnú s pochopením vnímať svoje okolie a prestanú si všetko strkať do úst. (Stráviť päť centov či vyberať ich z nosa nie je žiadna zábava ani pre vás, ani pre vaše dieťa.) 

Ešte predtým, ako dieťa zoznámite so skutočnými peniazmi si môžete pomôcť plastovými napodobeninami z hračkárstva, ktoré sú okrem iného aj hygienickejšou voľbou. 

S takýmito „peniazmi“ sa deti môžu zoznamovať v rámci hry a vy sa nemusíte obávať ich prípadného poškodenia. 

Tip č. 1

Pre dieťa bude lepšie pochopiteľné, ak ho naučíte hodnotu mincí či bankoviek rozoznávať najskôr podľa farby a veľkosti. Následne im ju môžete vysvetliť aj pomocou jednoduchých príkladov. 

Napríklad „Za túto mincu dostaneme balíček žuvačiek, za túto bankovku nám vyjde pekný plyšový medvedík. Používajte prirovnanie k predmetom, ktoré sú deťom na základe ich veku blízke a nezabúdajte byť trpezliví.

Zahrajte sa s deťmi na obchod

Tento tip je úzko spojený s tým predchádzajúcim. Ak chcete deťom zrozumiteľne vysvetliť, načo peniaze slúžia, hra na obchod je skvelým spôsobom, ako na to. Pomocou nej dokážu lepšie pochopiť účel peňazí, respektíve ich výmenu za daný tovar.

Neváhajte zapojiť svoju fantáziu, pripravte si rozličné predmety, ktoré budete „predávať“ alebo „nakupovať“ a priraďte k nim cenovky. Snažte sa pritom priblížiť reálnej cene tovaru vo vašom obchode, aby ste dieťa príliš nepomýlili a naučili ho zároveň o hodnote konkrétnych vecí.

Pripravte si taktiež fiktívne peniaze a hra môže začať. Vymieňajte si úlohy predavača a zákazníka, prípadne do hry zapojte aj starších súrodencov a učte sa základy finančnej gramotnosti prostredníctvom zábavnej aktivity. 

Rada

Hra na obchod je pre deti vhodná, aj keď ešte nevedia počítať. Pre začiatok stačí, aby pochopili princíp „niečo za niečo“, matematiku si môžu deti precvičovať až neskôr, keď sa v škole naučia základy.

Prostredníctvom tejto hry dieťaťu pomôžete uvedomiť si aj skutočnosť, že peňazí máme vždy obmedzené množstvo a preto sa musíme rozhodnúť, čo si kúpime. 

Vysvetlite, odkiaľ peniaze pochádzajú

Vaše dieťa si s tým ako bude rásť, začne jasne uvedomovať, že jeho mama či ocko pravidelne odchádzajú niekam preč a zasa sa vracajú domov. Prípadne, skoro každý deň strávia niekoľko hodín za laptopom a potrebujú sa sústrediť.

Čo je to práca?

Práve pri tejto príležitosti môžete svojej ratolesti priblížiť, čo to znamená chodiť do práce, respektíve odkiaľ prichádzajú peniaze potrebné na jedlo, nové oblečenie či hračky. 

Dieťaťu možno chvíľu potrvá, kým tento princíp pochopí, možno vám dokonca prinesie peniaze zo svojho „obchodu“, aby ste nemuseli pracovať a mohli sa s ním stále hrať. 

Chce to však len trochu času a trpezlivosti, kým dieťa pochopí podstatu onej známej frázy „bez práce nie sú koláče“.

Dávajte dieťaťu vreckové

S nástupom do školy, respektíve so základmi matematiky prichádza aj vhodný čas na to, aby sa dieťa naučilo zaobchádzať s reálnymi peniazmi v bežnom živote. Najlepšie ich to naučíte prostredníctvom vreckového.

Stanovte si sumu primeranú veku a zodpovednosti a dávajte ju dieťaťu pravidelne. Rozprávajte sa s dieťaťom, čo by za svoje prvé peniaze rado kúpilo a vysvetlite mu, načo ich v ideálnom prípade môže použiť.

Zo začiatku však musíte rátať s tým, že si dieťa, tak ako veľa jeho spolužiakov, za vreckové kúpi nejaké nezdravé maškrty.

Pravidlá sú základ

Dohodnite si preto spolu jasné pravidlá – koľko peňazí mu budete dávať a kedy. Zároveň dieťaťu vysvetlite, že ak svoje peniaze minie príliš skoro, až do ďalšieho vreckového nedostane nič navyše.

Pomôžete mu tak pochopiť princíp, ktorý ste začali rozvíjať už v hre na obchod, a síce že peňazí máme obmedzené množstvo. Vreckové môže byť taktiež vo forme odmeny za pomoc alebo dobré správanie.

Ak ich dieťa neminie rozumne, do budúcnosti sa naučí zaobchádzať s nimi opatrnejšie. Je však potrebné rátať s tým, že malí školáci ešte nevedia myslieť dopredu a preto svoje vreckové minú nezmyselne viac ako len raz.

Zároveň však dieťa dostane možnosť pochopiť následky svojho rozhodnutia a s vašou pomocou a vysvetlením sa stane zodpovednejším.

Tip č. 2

S prvým vreckovým je čas aj na prvú peňaženku. Prostredníctvom nej dieťa získa lepší prehľad o tom, koľko peňazí mu z vreckového zostáva. Ustráži tak svoje výdavky lepšie, než keby nosilo drobné mince vo všetkých vreckách.

Naučte vaše dieťa šetriť

Je pravdepodobné, že dieťa nebude dostávať peniaze len vo forme vreckového, ale aj na narodeniny, na Vianoce či od starých rodičov. Preto je nevyhnutné, aby ste ho včas zoznámili s princípom šetrenia a sporenia peňazí. 

Vysvetlite vášmu potomkovi, prečo je dobré a dôležité si odkladať peniaze a zaobstarajte mu pokladničku, kam si ich bude dávať.

Pomôžte si príkladom

Ukážte dieťaťu cieľ, na ktorý si môže peniaze odkladať. Nová knižka, futbalová lopta, čokoľvek čím ho môžete motivovať.

Naučíte ho tak nielen šetriť či byť trpezlivým, ale doprajete mu aj pocit spokojnosti a hrdosti, keď si za vlastné peniaze kúpi vytúženú odmenu.

Zároveň vášmu dieťaťu vysvetlite, že šetriť neznamená len odkladať si preto, aby sme mohli minúť viac naraz. Oboznámte ho s pojmom finančná rezerva, respektíve sporenie peňazí na horšie časy a nečakané výdavky. Tento pojem je však náročnejší a nie niekedy mu nerozumejú ani dospelí.

Viete, ako ušetriť peniaze? Pozrite sa s nami na niekoľko užitočných tipov.

Naučte dieťa odkladať si istú sumu, ideálne polovicu nabok vždy, keď dostane peniaze navyše. Pomôžete mu tak vytvoriť návyk, ktorý v dospelosti ocení, keď bude mať stály príjem.

Tip č. 3

Pokiaľ máte doma tínedžera, pouvažujte o tom, že mu založíte účet. Stredoškolák by určite mal zvládnuť aj používanie platobnej karty. Pre istotu si však ponechajte čiastočnú kontrolu nad účtom a výdavkami.

Naučte vaše dieťa o investovaní

Táto aktivita je vhodnejšia pre staršie deti, ale určite je dôležitá. Vysvetlite im, že pokiaľ chcú dosiahnuť dlhodobejšie ciele, je potrebné nielen peniaze šetriť, ale ich aj správne investovať.

Vďaka správnemu narábaniu s peniazmi si môžu postupne šetriť na základ vlastného bývania, vybavenia domácnosti, vysokú školu a cestovanie, alebo pokojne aj niečo menšie. Ukážte im, že v určitých investíciách sa im peniaze budú časom dobre násobiť.

Prečo investovať?

Toto násobenie investícií sú totiž peniaze, ktoré pracujú pre nich. Vlastne to sú peniaze navyše a hlavne zadarmo. Ale cena za ich službu je priebežné a pravidelne šetrenie. Len tak im pomôžu dosiahnuť ich ciele rýchlejšie.

Vysvetlite dieťaťu rozdiel medzi „chcem“ a „potrebujem“

Súčasťou správnej, nielen finančnej výchovy je rozumné nastavenie priorít. Rozprávajte sa s dieťaťom o tom, čo si za svoje peniaze naposledy kúpilo a či danú vec neodkladne potrebovalo.

Spoločne sa zamyslite nad tým, čo dieťa aktuálne potrebuje (pomôcky do školy) a čo chce (nové a drahé tenisky).

Vysvetlite dieťaťu, že peniaze sa v prvom rade míňajú na veci, ktoré sú  nevyhnutne potrebné – v tomto prípade napríklad školský ruksak. Rad na nákupy pre radosť prichádza až po uspokojení základných materiálnych potrieb. 

Vyhnite sa prísnym zákazom

Naučte dieťa rozlišovať medzi potrebou a želaním, no nezakazujte mu kúpiť si občas niečo, z čoho sa bude tešiť. Prísny zákaz by mal presne opačný efekt.

Keď už vaše dieťa túži po niečom, čo podľa vás nepotrebuje, podporte ho v trpezlivosti. Ak si napríklad na tie nové tenisky samo našetrí a počká, bude z nich napokon mať oveľa väčšiu radosť. 

Záver

Neexistuje univerzálny návod na to, aby sa finančná gramotnosť stala pre vaše deti samozrejmosťou. V článku sme uviedli len niekoľko z mnohých metód, ktoré je možné pri výchove použiť.

Kľúčom však je komunikovať a nebáť sa s deťmi rozprávať aj o peniazoch. Nemusíte ich v predškolskom veku zaťažovať podielovými fondami či infláciou. Stačí, ak im jednoducho a primerane ich veku vysvetlíte základné pojmy, ktoré by mali poznať a správne ich viesť k zodpovednému prístupu k peniazom.

Často kladené otázky

Čo je to finančná gramotnosť

Finančná gramotnosť je schopnosť rozumieť financiám a dokázať tak rozumne a zodpovedne narábať s vlastnými finančnými prostriedkami. Ak je človek finančne gramotný, jeho výdaje nie sú vyššie ako jeho príjmy, je schopný šetriť a vytvoriť si finančnú rezervu a taktiež finančne zabezpečiť seba i svoju domácnosť.

Kedy začať deti učiť finančnej gramotnosti?

S vysvetľovaním základných princípov môžete začať už u predškolákov, respektíve u detí vo veku 3 až 5 rokov. Zvoľte jednoduchý jazyk a pre lepšie pochopenie používajte názorné príklady.

Aké aktivity sú vhodné pri učení sa základov finančnej gramotnosti?

Čo sú to peniaze a načo slúžia deťom priblíži hra na obchod. Táto hra slúži na vysvetlenie princípu “niečo za niečo”, respektíve peniaze za tovar v praxi. 

Zoznámte vaše deti aj s tým, ako vyzerajú skutočné mince a bankovky. Na začiatok vám postačia aj ich napodobeniny z hračkárstva, dôležité je aby ich dieťa vedelo rozlíšiť a aspoň približne poznalo ich hodnotu.

Pri malých školákoch môžete siahnuť aj po hrách dostupných vo forme mobilných aplikácii. Patrí sem napríklad hra Finančná gramotnosť I. alebo hra Saver and Spender.

Kedy je čas na prvé vreckové?

Vlastné peniaze môžete dieťaťu dať, akonáhle sa naučí základy matematiky – teda s nástupom do prvého ročníka. Na začiatok postačí aj pár eur, no nezabúdajte ich deťom dávať pravidelne a sledujte, ako s nimi hospodária.

Je vhodné rozprávať sa s deťmi o peniazoch?

Určite áno. Finančná gramotnosť je niečo, čo sa dieťa nenaučí samo, ale v prvom rade od rodičov. Je preto potrebné, aby ste mu vysvetlili základné pojmy, trpezlivo odpovedali na prípadné otázky a zábavnou formou ho učili zaobchádzať s vlastnými peniazmi.

Pomohol vám tento článok?

0 ľudí z 1 to považujú za užitočné

Country Manager Financer.com Slovensko, milovník dobrého jedla, cestovateľ a knihomoľ so záľubou vzdelávania sa v oblasti finančnej gramotnosti a financií. Vždy pripravený pomôcť urobiť to najlepšie finančné rozhodnutie.

Zdieľať na
Read Icon 7291 prečítaní

Objavte viac článkov

Využívaním služieb Financer.sk pomáhate.  Dozvedieť sa viac