Kreditné karty porovnanie 2024

|
Editor :  Jakub Bohuš
Aktualizované: 15. október 2024

Porovnanie kreditných kariet vám pomôže nájsť takú, ktorá najviac vyhovuje vašim potrebám.

Kreditná karta je finančný produkt podobný klasickej platobnej karte, avšak je prepojená s revolvingovým typom úveru. Pri čerpaní prostriedkov z kreditnej karty tak nečerpáte vlastné finančné prostriedky, ale požičiavate si od banky.

To znamená, že sa vlastne jedná o špecifický druh pôžičky, ktorú môžete čerpať opakovane a to bez akýchkoľvek ďalších administratívnych obštrukcií.

Následne ju splácate buď v pravidelných alebo jednorazových splátkach. Kreditné karty ponúkajú predovšetkým banky.

Jednotlivé banky majú odlišnú ponuku kreditných kariet, ktoré sa medzi sebou líšia predovšetkým odlišnou úrokovou sadzbou, dĺžkou bezúročného obdobia alebo ponúkaným bonusom.

Kreditná a debetná karta

Ak viete, ako s kreditnou kartou zaobchádzať, jej obstaranie vám prinesie mnoho výhod. U nás zatiaľ nie sú až také rozšírené, takže si často mýlime kreditné karty s debetnými. Prípadne označujeme všetky karty za kreditky.

Debetná karta je naviazaná na váš bežný účet v banke. Uľahčuje vám platenie, pretože nemusíte pre každú korunu letieť k bankomatu len preto, aby ste si vybrali peniaze z účtu. Z toho tiež vyplýva, že dokážete debetnou kartou zaplatiť iba toľko, koľko skutočne na účte máte. Keď dáte v obchode pri pokladni debetnú kartu, tak za nákup platíte.

Kreditná karta je naviazaná na vašu pôžičku v banke, ktorá je vo forme revolvingového úveru. Získate úverový limit, do ktorého môžete čerpať peniaze, ktoré potom postupne splácate. Keď vytiahnete v obchode kreditnú kartu, tak si na nákup vlastne požičiavate.

Lenže kreditná karta vám určitý priestor navyše. Na jednej strane vám dá flexibilitu pri požičaní peňazí a na strane druhej vám dá väčší priestor pri splácaní. Toto vám bežný spotrebný úver alebo rýchla pôžička nemôže ponúknuť. Nie vždy je samozrejme najlepším vhodným riešením, ale inak vám ponúkne možnosti, ktoré bežne inde nie sú.

Debetná a kreditná karta rozdiel

Debetná karta

  • Disponujete vlastnými peniazmi
  • Zaplatíte toľko, koľko máte na účte
  • Viazanosť na bežný bankový účet

Kreditná karta

  • Disponujete požičanými peniazmi
  • Máte prečerpateľný úverový limit
  • Peniaze môžete vrátiť aj bez poplatku

Ako funguje kreditná karta?

Kreditná karta je dobrý sluha, ale ak ju neviete správne používať, veľmi ľahko sa stane zlým pánom. Pozrite sa na naše tipy, ako bezpečne používať kreditnú kartu, napríklad pri nakupovaní cez internet.

    Bezpečnostné tipy

  1. Uchovanie PIN kódu: PIN kód si nikdy nezapisujte priamo na platobnú kartu ani na žiadny papierik do peňaženky. Nehovorte o ňom obchodníkovi, rodinným príslušníkom ani pracovníkom v banke.

  2. Výbery z bankomatov: Ak si vyberáte peniaze z bankomatu, pri zadávaní PIN kódu si zakryte klávesnicu rukou a dbajte na to, aby prípadní ľudia čakajúci v rade za vami stáli v dostatočnej bezpečnej vzdialenosti.

  3. Nákupy cez internet: Ak si vyberáte peniaze z bankomatu, pri zadávaní PIN kódu si zakryte klávesnicu rukou a dbajte na to, aby prípadní ľudia čakajúci v rade za vami stáli v dostatočnej bezpečnej vzdialenosti.

Kreditná karta a bezpečnosť

V prípade, že plánujete vašu kreditnú kartu používať pri nákupoch na internete, mali by ste dbať na bezpečnosť, ktorú v žiadnom prípade nie je dobré podceňovať. Neraz sa totiž stalo, že niektorým našim čitateľom ich banky po podozrivých transakciách zablokovali kartu.

Na úvod stačí byť obozretný a nezadávať údaje z vašej karty na nezabezpečených webových stránkach, pri ktorých je riziko straty a zneužitia osobných údajov oveľa vyššie.

Pozrite sa na naše tipy, ako bezpečne používať kreditnú kartu.

Kreditná karta podmienky

Podmienky pre získanie kreditnej karty sú v mnohých ohľadoch jednoduchšie, ako pre získanie spotrebného úveru, či rýchlej pôžičky.

  1. Trvalý pobyt na území SR
  2. Musíte mať 18 a viac rokov
  3. Musíte mať dobrú bonitu

Slovenské banky navyše svojim dlhoročným klientom, ktorí si na svojom bežnom účte udržiavajú aspoň čiastočný cash-flow, ponúkajú možnosť požiadať o kreditnú kartu bez toho, aby bližšie skúmali vaše príjmy a splátky u iných spoločností.

Pre koho sú vhodné kreditné karty?

Na vydanie kreditnej karty je vyžadovaný pravidelný a dostatočný príjem. Platí aj to, že čím vyšší máte príjem, tým vyšší môžete dostať limit na kreditnej karte. Zhruba sa dá počítať s tým, že sa limit bude blížiť k tretine vášho príjmu.

Tiež vám kreditku vydajú až od 18 rokov, aj keď si niektoré spoločnosti túto hranicu posunuli vyššie. Ide o to, že technicky stále ide o pôžičku, takže ako klient musíte byť plnoletý.

Prekážkou je dosť často vážnejší záznam v registroch, pretože banky a ďalšie spoločnosti požadujú dobrú schopnosť splácať. Nie je až taký problém vydať kartu mladému človeku bez akýchkoľvek záznamov, ale vydať kreditku mladému človeku so záznamami je už dosť komplikované.

Ako si vybrať tú najlepšiu kreditnú kartu?

Ako nájsť najlepšiu kreditnú kartu? V prvom rade musíte vedieť, čo hľadáte a na aké účely budete danú kreditnú kartu používať. Teda či chcete kreditnú kartu používať ako neustálu finančnú rezervu, či ju potrebujete na preklenutie zlého finančného obdobia alebo ju chcete využívať na cestovanie alebo zľavy v obchode.

Pri samotnom výbere vhodnej kreditnej karty by vás predovšetkým mala zaujímať výška úrokovej sadzby, dĺžka takzvaného bezúročného obdobia a taktiež rôzne výhody a bonusy, ktoré vďaka kreditnej karte získate. Ide napríklad o cashback, cestovné poistenie, výhodne kurzy a ďalšie vernostné programy.

Výhody kreditných kariet

Kreditné karty v sebe skrývajú niekoľko výhod. My sa teraz bližšie pozrieme na najdôležitejšie z nich a bližšie si ich vysvetlíme.

vyhody-kreditna-karta

Tipy na záver

Dúfame, že sme vám poskytli odpovede na najdôležitejšie otázky týkajúce sa kreditných kariet. Snáď už viete, ako fungujú, na čo si pri nich dať pozor a aké majú výhody.

Ak sa stále zaujímate o kreditku, môžete si rýchlo a bezplatne porovnať vždy aktuálnu ponuku kreditných kariet cez Financer.sk a vybrať si tú najvýhodnejšiu.

Dávajte si však pozor! Kreditná karta vie byť dobrý sluha, ak viete, ako ju používať a využívať jej výhody na maximum. Zároveň je aj zlým pánom, ak neustriehnete svoje splátky a úroky sa vám budú zbytočne neúmerne zvyšovať. Dávajte si pozor predovšetkým na tieto nástrahy:

  • Každý mesiac splaťte vždy najlepšie celú čiastku. Áno, vieme, že sa to nedá vždy, no v prípade riadneho splatenia vám nenabehnú žiadne zbytočné úroky a budete mať svoje financie pod väčšou kontrolou. Snažte sa využívať bezúročné obdobie naplno. Ak však necháte dlh na kreditnej karte postupne narastať a splácate ho minimálnymi splátkami, môže byť drahšia ako bežná rýchla pôžička.
  • Pokiaľ chcete kúpiť konkrétnu a navyše drahú vec, často býva výhodnejšie požiadať o klasický spotrebný úver na čokoľvek. Je pravda, že jeho vybavenie býva zložitejšie, no so spotrebným úverom sa viete dostať aj k polovičke úrokovej sadzby, ktorá by vás inak čakala pri kreditnej karte.
  • Vždy dobre zvážte zámer využitia kreditnej karty. Porovnajte si všetky dostupné alternatívy a vyberte si takú, ktorá neobsahuje funkcie, aké nechcete. Na jednej strane za nich zbytočne zaplatíte viac a na tej druhej budete platiť skutočne len za to, čo využijete.
  • Spoločnosti ponúkajúce kreditné karty sa pokúšajú pokryť širokú škálu potrieb zákazníkov s individuálnymi potrebami. Na trhu môžete nájsť kreditné karty s príslušným poistením, študentské kreditné karty s nulovým ročným poplatkom či kreditné karty vyslovene určené pre pobyt v zahraničí.

Preskúmajte tému

Náš záväzok k transparentnosti
Vo Financer sme odhodlaní vám pomáhať s financiami. Všetok náš obsah dodržiava naše Redakčné zásady. Sme transparentní ohľadom toho, ako hodnotíme produkty a služby v našom Recenznom procese a ako zarábame peniaze v našom Zverejnení inzerentov.

Country Manager Financer.com Slovensko, milovník dobrého jedla, cestovateľ a knihomoľ so záľubou vzdelávania sa v oblasti finančnej gramotnosti a financií. Vždy pripravený pomôcť urobiť to najlepšie finančné rozhodnutie.

Editor Jakub Bohuš
Zdieľať na

Často kladené otázky

Čo je to kreditná karta?
Kreditná karta slúži ako pohodlná forma pôžičky, kedy v banke alebo inej spoločnosti máte založený revolvingový úver. Používate peniaze banky, ktoré vraciate až neskôr. Získate maximálny úverový limit a vždy, keď touto kreditnou kartou platíte alebo vyberáte peniaze, požičiavate si ich od banky. Kreditná karta celé požičiavanie uľahčuje, pretože si nemusíte jednotlivé čiastky požičiavať zvlášť. Výhodou kreditnej karty je bezúročné obdobie (zväčša 30 až 55 dní). Ak splatíte požičané prostriedky v tomto období, neplatíte naviac žiadne úroky.
Aký je rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou?

Väčšia Slovákov si tieto pojmy mýli. Ako kreditku zvyknú označovať aj bežnú debetnú kartu, ktorú má dnes takmer každý. Základný rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že pokiaľ platíte debetnou kartou, používate svoje vlastné prostriedky uložené na bankovom účte. Pokiaľ platíte kreditnou kartou, využívate požičané peniaze od banky.

Aký je rozdiel medzi kartami Visa a Mastercard?

Rozdiel medzi týmito dvoma najznámejšími typmi kreditných kariet je minimálny, v niektorých oblastiach žiadny. Najväčšie spoločnosti – VISA, Mastercard, Diners Club a American Express – sú iba vydavatelia kariet a zároveň spracovatelia transakcií.

Po technickej stránke sú si všetky karty rovné, rozdiel je iba v tom, ktorá spoločnosť zaúčtuje platbu. Rozdiel môžete pocítiť, ak cestujete v zahraničí. Kartu Mastercard môžete využívať u viacerých predajcov, možnosť platby kreditnou kartou VISA sa objavuje o niečo menej. Inak medzi týmito dvoma typmi kariet žiadne rozdiely nie sú.

Aké sú poplatky za výber z bankomatu?

Odporúčame vyberať kreditnou kartou z bankomatu len v núdzových prípadoch. Pokiaľ totiž nemáte v karte garantovaných aspoň niekoľko výberov mesačne z bankomatu zdarma, banka vám vždy zaúčtuje tučné poplatky. Buď v podobe určitých percent z vyberanej sumy, alebo v podobe niekoľkých fixných eur.

Čo je to predplatená karta?

Predplatená platobná karta funguje ako klasická debetná karta pri bežnom bankovom účte. Na predplatenú kartu si vopred vložíte určitú finančnú čiastku a potom s ňou platíte rovnako, ako s akoukoľvek inou debetnou kartou. Nehrozí ale takmer žiadne riziko zneužitia, pretože používate svoje vlastné peniaze a navyše, z osobného konta, ktoré je vytvorené pre túto konkrétnu kartu.

Som v zahraničí. V akej mene mi budú strhávané poplatky?

Pri platbe kreditnou kartou v zahraničí vždy platíte v mene toho štátu, v ktorom sa nachádzate. V Rakúsku sa vám budú účtovať eurá, v Anglicku libry a v USA doláre. Banka vám zaplatenú čiastku najprv zablokuje v cudzej mene, až potom dôjde k samotnému zaúčtovaniu. Banka tieto čiastky preráta podľa platného denného kurzu a k nemu si ešte priráta ďalšie percentá poplatku za samotný prevod podľa mien.

Čo robiť v prípade krádeže?

Krádež kreditnej karty je nepríjemná situácia. V takomto prípade okamžite kontaktuje vašu banku, aby mohla vašu odcudzenú kartu ihneď zablokovať a následne políciu.

Prevencia: Väčšinou tieto dôležité čísla nemávame uložené. Je preto správne nájsť si na stránkach vašej banky dve čísla – na zákaznícku infolinku a na oddelenie blokovaní – a hneď si ich uložiť.

Prečítajte si naše tipy, čo robiť ak vás okradnú v zahraničí.

Využívaním služieb Financer.sk pomáhate.  Dozvedieť sa viac