Top 10 najbohatších krajín sveta 2025
- 22. december 2024
- 9 minút čítania
- 17704 prečítaní
Je dosť možné, že už ste niekedy pátrali po odpovedi, ktoré štáty sú najbohatšie na svete alebo aký štát je vôbec najbohatší. V tomto článku nájdete odpoveď.
Pri výpočtoch skutočného bohatstva danej krajiny sa berie do úvahy celkový hrubý domáci produkt, známejší pod skratkou HDP v prepočte na jedného obyvateľa.
Čo to znamená? HDP predstavuje hodnotu všetkých služieb, tovaru a produktov vyprodukovaných za jeden rok na území vybraného štátu. Toto číslo sa delí počtom obyvateľov štátu. Výsledok ukazuje mieru bohatstva krajiny v prepočte na jedného obyvateľa.
Po tom, čo sme priniesli rebríček najbohatších ľudí na svete a na Slovensku, sme podobným spôsobom vytvorili aj nasledujúci rebríček podľa voľne dostupných informácií Medzinárodného menového fondu. Začíname desiatym miestom.
10. Dánsko
HDP | 83 450 $ na obyvateľa
Desiate miesto v našom rebríčku najbohatších krajín sveta patrí Dánsku. Vysoké HDP krajiny pochádza z rozsiahleho spracovateľského priemyslu. chemické výrobky, elektronika, značkový tovar, nábytok a textil.
Okrem toho má Dánsko významné prírodné zdroje z ropy a plynu, ako aj veľké príjmy z rybolovu a poľnohospodárstva.
Medzi najväčšie spoločnosti v krajine patrí napríklad hračkársky koncern The Lego Group, ktorý je svetoznámy svojimi stavebnicami lego. Ďalšou spoločnosťou je logistická firma Maersk, ktorá je najväčším prevádzkovateľom kontajnerových lodí na svete.
9. USA
HDP | 86 600 $ na obyvateľa
USA sú jedinou krajinou na zozname najbohatších krajín, ktorá sa nachádza v prvej desiatke z hľadiska HDP na obyvateľa aj celkového HDP, a v roku 2023 budú stále najväčšou ekonomikou sveta, hoci Čína je už tesne za nimi.
Rozdiel medzi bohatými a chudobnými je v Spojených štátoch, žiaľ, veľmi veľký. Pomerne veľká časť obyvateľstva sa považuje za chudobnú.
Spojené štáty sú obrovská krajina s diverzifikovaným hospodárstvom. Je bohatá na prírodné zdroje, ako aj na vyspelé technológie, financie, armádu a priemysel.
8. Brunei
HDP | 91 050 $ na obyvateľa
Brunei, malý sultanát na ostrove Borneo, sa umiestnil na ôsmom mieste nášho rebríčka. Táto krajina vďačí za svoje bohatstvo predovšetkým rozsiahlym zásobám ropy a zemného plynu. Napriek svojej malej rozlohe je Brunei významným exportérom týchto surovín.
Okrem ťažby nerastných surovín sa krajina v posledných rokoch snaží o diverzifikáciu ekonomiky, s dôrazom na rozvoj služieb a turistického ruchu. Brunei je známe svojou islamskou kultúrou a architektúrou, vrátane impozantných mešít a sultánovho paláca.
Zaujímavosťou je, že obyvatelia Brunei neplatia dane z príjmu a majú zabezpečenú bezplatnú zdravotnú starostlivosť a vzdelanie, čo prispieva k vysokej životnej úrovni v krajine.
7. Švajčiarsko
HDP | 95 840 $ na obyvateľa
Alpský štát s bielym helvétskym krížom na vlajke nachádzajúci sa medzi Nemeckom, Rakúskom a maličkým Lichtenštajnskom. Primárnymi zdrojmi príjmov vo Švajčiarsku sú predovšetkým bankovníctvo a cestovný ruch.
Je takmer isté, že najvýznamnejšie banky na svete majú sídlo alebo účty vedené práve vo Švajčiarsku. Vedeli ste, že štát s jedným z najlepších sociálnych systémov na svete používa až štyri oficiálne úradné jazyky? Sú nimi nemčina, francúzština, taliančina a rétorománčina.
6. Nórsko
HDP | 103 450 $ na obyvateľa
Nórsko je jednou z najdrahších krajín v Európe. Mnoho Slovákov mieri na sever nášho kontinentu, najmä v letných mesiacoch, zvyčajne nie za dovolenkou, ale skôr za lepším zárobkom.
Okrem toho má Nórsko veľké zásoby ropy a zemného plynu a časť hospodárstva tvorí drevársky priemysel a energetika. Takmer 99 % energie Nórov zabezpečujú vodné elektrárne. V rebríčku najbohatších krajín mu patrí 6. miesto.
5. Katar
HDP | 115 070 $ na obyvateľa
Nie je žiadnym prekvapením, že jednou z najbohatších krajín v našom rebríčku v ukazovateli HDP na obyvateľa, je štát z Arabského polostrova, Katar. Tento štát profituje najmä z ťažby a vývozu ropy a zemného plynu.
Nechcú sa spoliehať len na prírodné zdroje a preto v posledných rokoch vhodne diverzifikovali hospodárstvo a pritiahli do krajiny spoločnosti, ktoré sú svetovými lídrami v oblasti technológií.
Obyvatelia Kataru neplatia žiadnu daň z príjmu. Zaujímavosť na záver? Priamo v Katare sa narodilo iba 10 % súčasného obyvateľstva, zvyšok tvoria prisťahovalci.
4. Írsko
HDP | 127 750 $ na obyvateľa
Írsko zažilo v posledných desaťročiach výrazný hospodársky rozmach, preto môže byť druhé miesto v tomto rebríčku pre niektorých miernym prekvapením.
Keď si však uvedomíme, že krajina je považovaná za európsky inkubátor technologických startupov, je domovom gigantu Facebook a má jednu z väčších pobočiek Google, je to pochopiteľnejšie.
Írskym vládam sa dlhodobo darí vytvárať prostredie priaznivé pre tento druh podnikania prostredníctvom viacerých úspešných reforiem podnikateľského systému.
3. Macao
HDP | 130 420 $ na obyvateľa
Macao, špeciálna administratívna oblasť Číny, sa umiestnilo na treťom mieste nášho rebríčka. Toto malé územie, známe ako “Las Vegas Ázie”, vďačí za svoje bohatstvo predovšetkým hazardnému priemyslu. Macao je jediným miestom v Číne, kde je hazard legálny, čo priťahuje množstvo turistov a investícií.
Okrem kasín je Macao známe aj svojou jedinečnou históriou a kultúrou, ktorá kombinuje čínske a portugalské vplyvy. Toto sa odráža v architektúre, kuchyni a celkovom charaktere mesta.
Napriek vysokému HDP na obyvateľa čelí Macao výzvam, ako je závislosť ekonomiky na jednom odvetví a rastúce náklady na bývanie. Vláda sa preto snaží o diverzifikáciu ekonomiky a rozvoj ďalších sektorov, ako je napríklad luxusný maloobchod a konferenčný turizmus.
2. Singapur
HDP | 148 190 $ na obyvateľa
Krajina taká malá, že je to vlastne len jedno mesto s rovnakým názvom, Singapur. Patrí tak medzi najhustejšie osídlené krajiny na svete a životná úroveň Singapurčanov je veľmi vysoká. Jedným z dôvodov je, že z hľadiska HDP na obyvateľa je to až druhá najbohatšia krajina na svete.
Z čoho najviac profituje? Vďaka nízkym daniam je domovom niekoľkých digitálnych fintech spoločností a má skvelú geografickú polohu, ktorú využíva najmä lodná doprava a preprava tovaru a strojársky priemysel.
1. Luxembursko
HDP | 151 150 $ na obyvateľa
Mnohých to prekvapí, ale najbohatšou krajinou je Luxembursko (z hľadiska HDP na obyvateľa). Je väčšie ako Monako alebo Andorra, ale stále dosť malé na to, aby sa dalo zaradiť medzi mikroštáty.
Podobne ako Švajčiarsko žije najmä z bankovníctva a môže sa pochváliť jednou z najnižších mier nezamestnanosti na svete. Je domovom viac ako 200 bánk. Okrem bankovníctva má silné zastúpenie aj oceliarsky a gumárenský priemysel.
Kde sa nachádza Slovensko?
Slovensko sa v rebríčku nachádza 50. mieste s HDP 45 630 dolárov na jedného obyvateľa. Pred nami sú štáty ako Estónsko, Rumunsko, Chorvátsko a susedné Maďarsko. V tesnom závese za nami sa nachádza Litva, Grécko, Omán, Kazachstan a Panama.
V priestore Strednej Európy sú na tom najlepšie Švajčiari, Rakúšania a Nemci, po nich nasleduje Česká republika, Slovinsko a Poľsko. V posledných rokoch nás predbehli už aj Poliaci s HDP 51 630 amerických dolárov na jedného obyvateľa a Maďarsko s HDP 46 810 $ na obyvateľa.