TOP 3 slovenské blogy o financiách
- 9. september 2024
- 7 minút čítania
- 2436 prečítaní
Na slovenskom internete sa nachádza veľké množstvo blogov, ktoré sa venujú najrôznejším oblastiam. Od cestovania, po varenie až po módu. Samostatnou kapitolou sú blogy venované financiám a finančnej gramotnosti. Rozhodli sme sa práve na tieto blogy pozrieť bližšie a vybrať TOP 3 slovenské blogy o financiách.
Pri výbere sme brali do úvahy viacero smerodajných kritérií. Jedným z nich boli doterajšie pozície jednotlivých blogov vo vyhľadávaní Google, ďalej šírka záberu blogov a ich mesačná čítanosť, respektíve dlhodobá obľúbenosť u čitateľov. Do finále sa dostali tri blogy. Ich autorom sme neskôr položili tri rovnaké otázky skúmajúce dôvody, pre ktoré sa rozhodli venovať sa vo svojom profesnom živote práve financiám. Okrem nich sme sa pýtali na osobný názor autorov na stav finančnej gramotnosti na Slovensku.
V nasledujúcich riadkoch vám ich podrobne predstavíme.
Financievpohode.sk
Autori: Marcel Onufer a kolektív
Web Financievpohode.sk je spravovaný kolektívom finančných odborníkov na čele s Marcelom Onuferom, ktorí sa vo svojich článkoch venujú predovšetkým aktuálnym novinkám a zmenám na finančnom trhu. Pokrývajú široké spektrum tém osobných financií. V ich článkoch nájdete pokryté témy dôchodku, investovania a sporenia či hypoték a spotrebných úverov. Plusom je možnosť diskusie pod každým zo zverejnených článkov.
Marcel Onufer pre Financer.com hovorí: “Spolu s tímom píšeme o rôznych témach osobných financií a najmä o aktuálnych novinkách a zmenách na finančnom trhu. Mne osobne sú blízke témy životného poistenia, investícií a dôchodkov a zase iní kolegovia píšu blogy napríklad na témy daní, účtovníctva a úverových produktov.”
“Web je užitočný najmä pre tých, ktorí chcú získať informácie o finančných produktoch a spôsobe ich využitia. Zároveň je webstránka komunikačný kanál a jej návštevníci vedia priamo kontaktovať odborníkov, ktorí im pomôžu s vyriešením ich požiadavky alebo problému. Môžu si cez web dohodnúť stretnutie s odborníkom v ich regióne alebo záležitosť prekonzultovať online či telefonicky.”
V prospech blogu Financievpohode.sk hovorí aj skutočnosť, že spolupracujú s ďalšími menšími webmi, ktoré sa venujú podobným záležitostiam, čím je ich meno viac na očiach. Nevýhodou je v porovnaní s ostatnými hodnotenými webmi je ich pomerne krátka existencia. Aj za ten čas si dokázali vybudovať slušné renomé.
Macinsky.sk
Autor: Peter Macinský
Ešte donedávna blog dostupný na adrese Peterkovac.eu sa vďaka sobášu a prevzatiu manželkinho priezviska zmenil na Macinsky.sk. Jeho autorom je čerstvý ženáč Peter Macinský, ktorý sa profesionálne venuje financiám od roku 2014 po tom, čo vyštudoval vysokú školu zameranú na financie, bankovníctvo a investovanie.
V rámci svojho blogu sa venuje primárne téme dôchodku, ktorá podľa jeho vlastných slov bude o ďalších pár rokov na Slovensku hlavnou finančnou témou číslo 1. Okrem toho blog využíva na publikovanie článkov z oblasti hypoték, investovania, sporenia či podnikateľského a osobného prostredia.
“Na mojom webe čitatelia nájdu dva typy článkov. Tým hlavným sú odborné články. Venujem sa téme dôchodkov, ktorá bude jednoznačne témou číslo 1 mnoho ďalších rokov. S tým samozrejme súvisia aj články o investovaní a tvorbe úspor. Veľkou témou sú potom hypotéky a bývanie. Poistenie je menej obľúbená téma, o tom sa snažím písať skôr formou návodov alebo užitočných tipov. Okrem odborných článkov ešte publikujem články o podnikaní a zo súkromia. Priznám sa, že tie píšem v prvom rade pre seba. Sú akýmsi osobným archívom alebo spoveďou, prípadne sa v článkoch snažím usporiadať si myšlienky a pohľady na biznis. Mimoriadne sa poteším, keď pomôžu niekomu ďalšiemu,” rozhovoril sa Peter Macinský.
V prospech Petra Macinského hovoria viaceré kladné recenzie od spokojných zákazníkov, ktorým dlhodobo pomáha. Nevýhodou v online prostredí môže byť nový web existujúci len niekoľko mesiacov. Bude trvať, kým si naň ľudia hľadajúci odbornú pomoc v otázkach financií, zvyknú.
Ludskourecou.sk
Autor: Peter Furmaník
Posledný z trojice výherných blogov Ludskourecou.sk podľa slov jeho autora, Petra Furmaníka, navštívi mesačne v priemere viac ako 28-tisíc ľudí, čo z neho robí popredný slovenský blog venovaný financiám.
“Blog je de facto o všetkých nezáživnostiach, s ktorými sa pri podnikaní stretáva každá najmä malá firma resp. freelanceri – o daniach, odvodoch, faktúrach, účtovníctve a hlavne zákonoch. O tom, ako sa s nich vymotať, ideálne čo najjednoduchšie a prípadne aj ušetriť, kde sa dá. Najčastejšie – a možno aj najradšej – píšem o malých či jednoosobových eseročkách a ich možných daňových nákladoch, úsporách na platbách štátu či iných súvisiacich problémoch (napr. ako si z eseročky vybrať čosi aj v priebehu roka), o autoroch, o online podnikaní či európskej zložitej DPH-čke, ” hovorí Peter Furmaník.
Sám patrí k vyhľadávaným finančným odborníkom. Je autorom viacerých populárnych e-bookov primárne zameraných na podnikateľské prostredie, účtovníctvo a problematiku DPH. Okrem toho pravidelne prispieva svojimi vyjadreniami do popredných slovenských médií formou samostatných odborných článkov a jednorázových vyjadrení.
Po predstavení výherných blogov prichádza na rad druhá časť nášho článku venovaná osobným spovediam autorov. Položili sme každému z nich tri rovnaké otázky. Na to, čo konkrétne môžu návštevníci nájsť na ich blogoch, už páni odpovedali. Zostávajú teda posledné dve otázky.
Čo vás viedlo k tomu, aby ste sa vo svojom profesnom živote venovali financiám a sprostredkúvali svoje poznatky prostredníctvom blogu?
M. Onufer (Financievpohode.sk): “K finančnému sprostredkovaniu som sa dostal počas štúdia na vysokej škole. Ako študent odboru Financie Bankovníctvo Investovanie som chcel svoje poznatky prepojiť s praxou. K písaniu blogov a odovzdávaniu svojich poznatkov prostredníctvom internetu ma viedla prvotná zlá skúsenosť s kvalitou poskytovaných služieb v tomto odvetví.”
“Stále som kritikom neodborných obchodných praktík a najmä “nátlakových” predajov finančných produktov. Len informovaný človek dokáže učiniť dobré rozhodnutie, a preto sa snažím ľudí v dostatočnej miere informovať a vystríhať ich tak nekalým obchodným praktikám, ktorých na trhu je ešte stále dosť.”
P. Macinský (Macinsky.sk): “To je krásna otázka, pretože sa nad tým človek každý deň nezamýšľa. Podnikanie vo financiách je najskôr prirodzeným vyústením môjho záujmu o prírodné vedy. Chodil som na matematické gymnázium a neskôr vyštudoval Financie, bankovníctvo a investovanie. Vždy ma zaujímala ekonómia, trhy a “ako funguje svet”. Ľudia z môjho okolia sa ma často pýtali na rôzne vlastné finančné situácie a ja som im hovoril, ako veci riešim sám pre seba. Dnes sa tým živím.”
“No a písanie ma bavilo od malička. Písal som si vlastné rozprávky – ešte na písacom stroji. Neskôr som písal do školských novín, do lokálneho média či do firemného časopisu. Vďaka článkom sa môžem deliť o svoje myšlienky, ale aj o odborné informácie.”
P. Furmaník (Ludskourecou.sk): “Zúfalosť, stratenosť a podobné temnoty. Väčšinou som bol nešťastný, že záležitosti ohľadne odvodov, daní, dodržiavania zákonov, keď ste v pozícii podnikateľa či jeho účtovníka, sú na Slovensku neskutočne nejasné, chaotické, neprehľadné. Je v nich neskutočný bordel, situácie z praxe sú riešené v x predpisoch, no ani to k pochopeniu často nestačí a nestačí vám k tomu ani ďalších y metodických pokynov a usmernení, navyše sa zákony nezdravo často menia plus zaostávajú za moderným podnikaním a praxou.”
“Tak som sa z toho chcel na rôznych miestach vypísať a pomôcť tak sebe aj iným, v podstate písanie ma vždy bavilo asi najviac. No a vyzerá to, že som mnohým doteraz aj pomohol. A navyše aj sebe, lebo zdieľanie a blogovanie je silné promo.”
Ako zo svojho pohľadu hodnotíte súčasný stav finančnej gramotnosti obyvateľstva SR a ako ju podľa vás možno zlepšiť?
M. Onufer (Financievpohode.sk): “Aj keď sa časom situácia zlepšuje, stále mám pocit, že u niektorých ľudí sú financie na posledných priečkach priorít a ľudia vo všeobecnosti venujú zveľaďovaniu financií len málo pozornosti. Nikdy nie je na škodu poznať výhody finančných produktov a ťažiť z nich maximum benefitov. Dnes platí, že nevedomosť neospravedlňuje a vo financiách to platí dvojnásobne.”
P. Macinský (Macinsky.sk): “Povedal by som, že gramotnosť Slovákov sa postupne zlepšuje. Aj my spolu s tímom organizujeme rôzne non-profit prednášky pre verejnosť, kde doslova rozdávame informácie a snažíme sa dvíhať povedomie o rôznych témach. Som rád, že každý rok ľudí na prednáškach pribúda a že ľudia tie informácie postupne sami vyhľadávajú. Základom úspechu je v prvom rade sebapoznanie. Nie je nič zlé na tom, keď niekto vyhodnotí, že niečomu nerozumie, a príde sa opýtať.”
“Horšie je, keď finančne negramotní klienti navyše odmietajú spolupracovať s odborníkmi a púšťajú sa do vlastných riešení. Potom často prichádzajú pre pomoc, keď je už neskoro. Rovnako ako v prípade akejkoľvek inej negramotnosti, jedinou cestou je vzdelávanie. Na tom by mal mať svoj podiel každý: štát, zamestnávatelia, médiá, finanční odborníci, ale v neposlednom rade aj samotní klienti.”
“V porovnaní so západom nás ešte čaká dlhá cesta. Pokiaľ však ide o mňa, do budúcna ostávam optimisticky naladený. Verím, že finančné povedomie sa bude len zlepšovať a že svojou trochou k tomu pomôžem aj ja.”
P. Furmaník (Ludskourecou.sk): “Myslel som si, že tomu pojmu rozumiem, ale už asi nie. Skryjete tam totiž všetko možné. Sledujem však mladých aktívnych finančných poradcov, ktorí na živých stretnutiach prednášajú resp. na blogoch a podcastoch píšu a rozprávajú o užitočných veciach, ako sú úvery, investície, šetrenie na dôchodok a finančná stabilita jednotlivcov a rodín.”
“Robia to veľmi prehľadne, šikovne a hlavne užitočne. Jedna moja známa je dokonca zapojená do podobného projektu v školách. No veľkú časť práce robí sloboda a internet: ľudia – väčší aj menší profíci – chcú zdieľať a takto pomáhať iným aj sebe a môj subjektívny pocit je, že nikdy v histórii to so vzdelávaním ohľadne financií nebolo lepšie.”
Záver
Samozrejme, blogov venovaných financiám je na slovenskom internete oveľa viac. V našom výbere sme sa však snažili zohľadniť najmä aktuálnosť publikovaných informácií a blogu ako celku. Okrem toho nás pri výbere a hodnotení zaujímali referencie na daný blog a jeho mesačná čítanosť.
Určiť víťaza je náročné a nechceme sa o to ani pokúšať. Výber TOP 3 slovenských blogov o financiách obsahuje blogy, ktoré dokážu obsiahnuť najdôležitejšie a najvyhľadávanejšie témy. Či už ide o problematiku podnikateľského prostredia a účtovné záležitosti, alebo informácie o dôchodku, sporení, investovaní či iných finančných produktoch.