Kryptomeny - ako investovať a aké sú kurzy?

|
Editor :  Jakub Bohuš
Aktualizované: 30. september 2024

Investovanie do kryptomien je vhodný spôsob diverzifikácie vášho investičného portfólia. Pozrite sa, ako investovať do kryptomien.

Kryptomeny predstavujú popri investíciách do nehnuteľností a akcií alebo iných nástrojov, vhodné rozšírenie vášho investičného portfólia.

Rozumne zvolený percentuálny pomer zastúpenia kryptomien vo vašich investíciách dokáže výrazne napomôcť vašim ročným výnosom.

Na úvod je potrebné povedať, čo je to kryptomena.

Čo je to kryptomena?

Je to virtuálna alebo digitálna mena existujúca vo virtuálnom priestore, využívajúca kryptografiu. Vďaka nej je takmer nemožné kryptomeny sfalšovať a neexistujú žiadne hmatateľné bankovky alebo mince.

Väčšina z nich využíva decentralizované systémy založené na technológii blockchain.

Blockchain je verejná kniha transakcií udržiavaná a aktualizovaná osobami alebo systémami na celom svete, ktoré dané kryptomeny ťažia. Tieto transakcie sú využívaním technológie blockchain verejne dostupné, ale anonymné.

V rámci siete blockchain dochádza k bezpečným, transparentným a anonymným transakciám bez sprostredkovateľa. To znamená, že tieto transakcie sú prakticky nevystopovateľné a kryté.

Ako fungujú kryptomeny?

V porovnaní s klasickými menami jednotlivých štátov fungujú na úplne opačnom princípe.

Meny ako eurá alebo doláre sú centralizované a o ich množstve v obehu rozhoduje inštitúcia, napríklad Európska centrálna banka. Ich počet sa tak môže zvyšovať alebo znižovať. S rastúcim množstvom klasických mien v obehu nastáva ich znehodnocovanie, teda inflácia.

Rozhovor s Jurajom Forgácsom, CEO Fumbi

Urobili sme rozhovor s Jurajom Forgácsom, CEO slovenskej spoločnosti Fumbi.network, ktorá sprostredkúva  možnosť investovať do kryptomien bez rizika. Rozprávali sme sa o budúcnosti kryptomien, ale aj správaní slovenských investorov počas koronakrízy. Prečítať rozhovor

Množstvo kryptomeny je dané pevne dopredu. Decentralizácia umožňuje, že žiaden človek ani inštitúcia ju. nemôžu umelo navyšovať. Tým pádom sú z hľadiska udržateľnosti svojej hodnoty bezpečnejšie a ich hodnota má deflačný (rastúci) charakter.

V súčasnosti môžete kryptomeny buď ťažiť, alebo nakupovať výmenou za inú, klasickú menu. Pozrieme sa na oba prípady.

Ako ťažiť kryptomeny?

Ak budete pátrať po spôsoboch, ako ťažiť kryptomeny, určite sa stretnete s porovnaním k ťažbe zlata. V oboch prípadoch totiž investujete veľké množstvo práce a energie na výrobu vysoko hodnoteného aktíva.

Ťažba kryptomien funguje podobne ako kryptomeny samotné, vo virtuálnom svete prostredníctvom ťažobných zdrojov. Tými sú väčšinou výkonné počítačové systémy.

Pomocou nich sa veľký počet ľudí podieľa na údržbe siete kryptomien. Ťažbou sa v podstate rozumie proces overovania transakcií čakajúcich na zaradenie do technológie blockchain.

Ak chcete začať ťažiť kryptomeny, musíte investovať do výkonného hardvéru a počítať s vysokou spotrebou elektrickej energie. Obyčajný stolový počítač vám stačiť nebude.

Vzhľadom na neustále rastúcu sieť ľudí ťažiacich kryptomeny sa odmena za podieľanie sa na procese kontroly vstupných transkacií v porovnaní so zvyšujúcimi sa úvodnými nákladmi na zaobstaranie hardvéru znižuje.

V súčasnosti je výhodnejšie a hlavne technicky menej náročnejšie nakupovať kryptomeny

Ako nakúpiť kryptomeny?

Spôsobov je viacero.

  • Jedným zo spôsobov je využitie čoraz dostupnejších automatov na kryptomeny, predovšetkým automaty na bitcoin. Nájdete ich aj na Slovensku, väčšinou vo väčších obchodných centrách.
  • Dnes môžete nakupovať kryptomeny prakticky u všetkých hlavných veľkých investičných brokerov podobne, ako keby ste nakupovali akcie alebo ETF fondy výmenou za klasické meny.

Do ktorej kryptomeny investovať?

V súčasnosti existuje vo virtuálnom priestore viac ako 1000 kryptomien. Medzi najznámejšie a najzastúpenejšie patrí Bitcoin, Ethereum, Litecoin alebo Ripple.

Vy ako investor máte viacero možností. Buď investovať na vlastnú päsť, čo si ale vyžaduje vzdelávanie v danej oblasti a takisto neustály prieskum a sledovanie trhu. Tak môžete odhaliť potenciál aj v niektorej z doteraz menej známych kryptomien.

Druhou možnosťou je zvoliť osvedčené platformy na investície do kryptomien, ktoré ponúkajú iba zlomok z nich, no zameriavajú sa na najvýkonnejšie. Odporúčame vyskúšať slovenskú investičnú platformu Fumbi, v ktorej svoje investície zhodnocuje už viac ako 10 000 Slovákov.

Fumbi.network

Fumbi je slovenský fin-tech startup, ktorý ako prvý na svete ponúka investície do kryptomien využitím konzervatívneho indexového algoritmu pre širokú verejnosť.

V praxi to znamená, že vaše investície spravuje investičný systém, ktorý nesleduje vývoj jednotlivých kryptomien osobitne, ale celého trhu kryptomien ako celku.

Predstavte si jednoduchý príklad. Ak v súčasnej situácii investujete do kryptomien 1000 EUR a o pár rokov bude mať celý trh s kryptomenami vyššiu hodnotu ako má dnes, vy ste zarobili.

Preto sa využitie tohto investičného algoritmu odporúča predovšetkým ako strednodobá investícia. Pre špekulantov s vidinou rýchleho zárobku by sa tento spôsob nemusel v dlhodobom horizonte vyplatiť.

Fumbi využíva už viac ako 10 000 investorov. Priemerná mesačná investícia predstavuje približne 600 EUR, ale investovať môžete už od 50 EUR mesačne.

Prečítajte si viac o spoločnosti Fumbi.

Vybrané 2 040 krát
  • Algoritmus kopírujúci vývoj trhu
  • Minimálny vklad 50 eur
  • Portólio 28+ kryptomien
  • Priame vlastníctvo kryptomien

Kriptomat.io

Kriptomat je estónska platforma poskytujúca priestor pre nakupovanie, predávanie a ukladanie kryptomien v reálnom čase. Nakúpené kryptomeny sú vo vašom priamom vlastníctve a zároveň ich máte uložené v digitálnej peňaženke.

Minimálny investičný vklad je 30 EUR, čo robí investovanie do kryptomien skutočne dostupné aj pre bežných, drobných investorov. Vklad a výber peňazí je zabezpečený prostredníctvom bankového prevodu alebo kreditnej karty.

Platforma so sídlom v Estónsku podlieha právnej regulácii EÚ a vo svojej administrácii podporuje slovenský jazyk. V porovnaní s inými platformami sa vyznačuje pomerne nízkymi poplatkami za sprostredkovanie nákupu a predaja.

Prečítajte si viac o platforme Kriptomat.

Vybrané 1 341 krát
  • Nákup a predaj 300+ kryptomien
  • Rýchle a bezpečné platby
  • Licencované v EÚ
  • Podporovaná slovenčina

Najobľúbenejšie kryptomeny

Vývoj kryptomien začal prakticky v roku 2009, príchodom dnes najznámejšej kryptomeny Bitcoin. Odvtedy pribudlo na trhu kryptomien viac ako 1000 rôznych kryptomien.

Niekoľko desiatok z nich, spoločne s Bitcoinom patrí medzi najvyhľadávanejšie a najvyužívanejšie. Ide predovšetkým o Ethereum, Litecoin, Ripple, EOS alebo NEO či Bitcoin Cash, ktorý vznikol odštiepením sa od Bitcoinu.

Toto sú najznámejšie kryptomeny:

Najznamejsie-kryptomeny

Hodnota kryptomien v reálnom čase

Kryptomeny sú v porovnaní s inými spôsobmi investovania volatilné. To znamená, že ich hodnota je nestála a dokážu ju veľmi rýchlo nadobudnúť, ale aj stratiť. Počas jedného dňa môže menej známa kryptomena narásť o niekoľko stoviek percent, o pár dní na to zas rýchlo padnúť na pôvodné hodnoty.

Preto je dôležité sledovať aktuálnu hodnotu kryptomien v reálnom čase.

Bitcoin

Ako sme už spomínali, bitcoin je prvá kryptomena. Vznikol ešte v roku 2009, vymyslel ho doteraz utajený Satoshi Nakamoto. Uvažuje sa o tom, že nejde o jednotlivca, ale viacero osôb anonymne vystupujúcich pod týmto pseudonymom.

Ethereum

Platforma Ethereum bola spustená v roku 2015 Vitalikom Buterinom a Gavinom Woodom. Koncept kryptomeny Ethereum sa zaradzuje medzi takvazané next-generation kryptomeny tiež nazývané aj Bitcoin 2.0. Mena platformy sa nazýva Ether. Komunita spojená s projektom Ethereum je v súčasnosti najaktívnejšou blockchainovou komunitou na svete.

Litecoin

Ďalšia kryptomena, Litecoin, vznikla v roku 2011. Vyznačuje sa rýchlymi a pomerne lacnými transakciami. Maximálny počet mincí tejto kryptomeny je 84 miliónov. Podobne ako pri ostatných virtuálnych menách, aj Litecoin je navrhnutý tak, aby ho nikto nemohol ovplyvňovať, falšovať alebo umelo spôsobovať infláciu.

Ripple

Platforma Ripple a jej kryptomena so skratkou XPR funguje od roku 2012. V porovnaní s ostatnými kryptomenami, ktoré sú decentralizované a je nemožné vystopovať ich pôvod, Ripple je centralizovaná a pod kontrolou rovnomennej spoločnosti. Ripple Labs, za čo býva často kritizovaná. Pozrite si jej aktuálnu hodnotu:

EOS

EOS založil Dan Larimer len v roku 2017. Najmä vďaka svojej rýchlosti spracovávania transakcií sa táto platforma s kryptomenou nazývanou EOS token stala veľmi rýchlo obľúbenou. V súčasnosti dokáže EOS spracovávať až 50 000 transakcií za sekundu.

NEO

NEO, je podobne ako Ethereum, platforma s vlastnou kryptomenou fungujúca prostredníctvom siete blockchain pôvodom z Číny. Vznikla v roku 2014 a zvykne sa nazývať aj čínske Ethereum. Jej hlavným cieľom je vytvoriť platformu pre vývoj decentralizovaných aplikácií pre verejný aj súkromný sektor. Pozrite si jej aktuálny kurz:

Prečo investovať do kryptomien?

Existuje niekoľko základných dôvodov, prečo by ste mali zvážiť investície do kryptomien a rozšíriť tak svoje investičné portfólio. Priblížme si ich:

  • Kryptomeny sú na začiatku svojej cesty: Bitcoin, prvá kryptomena, vznikla ešte len v roku 2009. Môžeme povedať, že kryptomeny sú momentálne tam, kde bol masovo využívaný internet v 90. rokoch minulého storočia spolu s naivnou predstavou, že prostredníctvom internetu raz budeme bez problémov komunikovať. Dnes je to realita. Investujete tak hlavne do ich budúcnosti a ďalšieho vývoja.
  • Sú pomerne málo známe: Aj dnes platí, že kryptomeny ako virtuálne platidlo a investičnú príležitosť pozná málokto. Prvýkrát sa väčšina sveta dozvedela o kryptomenách v roku 2017, kedy hodnota Bitcoinu prudko vyletela nahor. Ak sa rozhodnete investovať do kryptomien, stále budete patriť medzi úzku skupinu ľudí na celom svete.
  • Postupná kapitalizácia kryptomien: Ak uvažujeme nad tým, že sa raz kryptomeny stanú bežne používanou záležitosťou akými sú dnes internet a e-maily, je potrebné predpokladať ich kapitálový rast porovnateľný s kapitalizáciou najväčších verejne obchodovaných spoločností ako sú Apple, Microsoft alebo Amazon, či platobných systémov ako VISA, Mastercard alebo PayPal, ktorých kapitalizácia dosahuje stovky miliónov dolárov.
  • Vstup veľkých inštitúcií: Donedávna platilo, že kapitalizáciu bitcoinu tvorili predovšetkým investície od malých retailových investorov. V posledných mesiacoch sa čoraz častejšie skloňuje vstup veľkých finančných korporácií, čo by znamenalo masívny prílev nového kapitálu a tým zvyšovanie celkovej hodnoty trhu kryptomien.

Riziká investovania do kryptomien

Samozrejme, tak ako aj pri ostatných spôsoboch investovania, aj s investovaním do kryptomien sú spojené určité riziká. Pozrite si prehľad najčastejších rizík:

  • Volatilita kryptomien

  • Relatívne neznáme prostredie

  • Regulácia a nulové zdanenie

  • Rastúca konkurencia

  • Špekulácie rýchleho zárobku

Pamätajte si, že kryptomeny sú ako investičný nástroj veľmi volatilné. To znamená, že ich hodnota dokáže veľmi rýchlo stúpať, ale aj klesať. Vždy investujte len toľko finančných prostriedkov, koľko si môžete dovoliť stratiť.

Poučenie

Tento obsah je určený na vzdelávacie účely nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Vždy investujte len taký kapitál, aký si môžete dovoliť stratiť.

Iné spôsoby investovania

Často kladené otázky

Ako ťažiť kryptomeny?

Ak sa rozhodnete ťažiť kryptomeny, budete si musieť zaobstarať výkonný hardware a pripraviť sa na veľkú spotrebu elektrickej energie. V súčasnosti je efektívnejšie kryptomeny priamo nakupovať.O tom, ako nakupovať a ťažiť kryptomeny sa dočítate v našom článku.

Ako nakupovať kryptomeny?

Kryptomeny môžete nakupovať priamo na investičných platformách. Ďalším zo spôsobov je využitie špecializovaných platforiem pre investície do kryptomien, ako napríklad slovenský start-up Fumbi.network, ktorý ako prvý na svete sprístupnil automatizované konzervatívne investovanie do kryptomien pre širokú verejnosť.

Ako zdaniť kryptomeny?

Investície do kryptomien, podobne ako investície do iných komodít a produktov podliehajú zdaneniu. Pozrite si kompletného sprievodcu zdaňovania výnosov z investícií do kryptomien.

Ako predať kryptomeny?

Predať kryptomeny je jednoduché. Môžete ich predávať priamo prostredníctvom platformy, na ktorej investujete.

Do ktorej kryptomeny investovať?

Je ťažké jednoznačne odpovedať. Kryptomeny sú ako investícia veľmi volatilné. Za jeden deň môžu rýchlo narásť, ale aj klesnúť.Preto je efektívnejšie sledovať vývoj trhu kryptomien ako celku, čo ponúka slovenský fin-tech startup Fumbi.network, cez ktorý investuje do kryptomien už viac ako 12 000 investorov.

Aká je aktuálna hodnota kryptomien?

Hodnota a kurzy kryptomien sa počas dňa neustále menia. Pozrite si aktuálne kurzy kryptomien v našom článku.

Náš záväzok k transparentnosti
Vo Financer sme odhodlaní vám pomáhať s financiami. Všetok náš obsah dodržiava naše Redakčné zásady. Sme transparentní ohľadom toho, ako hodnotíme produkty a služby v našom Recenznom procese a ako zarábame peniaze v našom Zverejnení inzerentov.

Country Manager Financer.com Slovensko, milovník dobrého jedla, cestovateľ a knihomoľ so záľubou vzdelávania sa v oblasti finančnej gramotnosti a financií. Vždy pripravený pomôcť urobiť to najlepšie finančné rozhodnutie.

Editor Jakub Bohuš
Zdieľať na
Využívaním služieb Financer.sk pomáhate.  Dozvedieť sa viac