Autor  Daniel Fekete
Editor   Jakub Bohuš
Aktualizované: 19. september 2024

Rodinný rozpočet je alfou a omegou zdravého fungovania rodiny z finančného hľadiska. Mať prehľad o vlastných výdavkoch a o tom, kam sa každý mesiac tak rýchlo rozkotúľajú, vám v budúcnosti pomôže.

Dnes vám ukážeme, aké sú hlavné výhody vedenia rodinného rozpočtu, ako ho správne zostaviť a predstavíme vám užitočné tipy, ktoré vám pomôžu nie len udržiavať váš rodinný rozpočet v zelených číslach, ale v budúcnosti vám môžu priniesť oveľa viac výhod. Na záver predstavíme ideálny mesačný rozpočet domácnosti.

Čo je to rodinný rozpočet?

Jednoducho povedané: pod pojmom rodinný rozpočet si môžeme predstaviť plán finančného hospodárenia domácnosti.

Vytvorenie a následné dlhodobé udržiavanie rodinného rozpočtu znamená, že lepšie spoznáte svoje príjmy a výdavky domácnosti, získate väčšiu kontrolu nad finančnou situáciou vašej rodiny a výrazne znížite riziko zbytočných výdavkov či prípadného zadlžovania.

Pomocou správne nastaveného mesačného rodinného rozpočtu domácnosti tak hravo nájdete možno na prvý pohľad neviditeľné zdroje pre rezervyúspory, čo vám pomôže lepšie sa pripraviť na nečakané výdavky. 

V nasledujúcich riadkoch si ukážeme, ako začať s evidenciou rodinného rozpočtu, aké sú jeho výhody a aké nástroje vám môžu výrazne pomôcť pri jeho dodržiavaní.

Ako evidovať príjmy a výdavky domácnosti?

Existuje niekoľko osvedčených spôsobov, ktorými môžete ľahko zaznamenávať všetky svoje príjmy a výdavky.

Medzi najpoužívanejšie zaraďujeme mobilné aplikácie pre správu rozpočtu. Stále sa však medzi nami nájdu ľudia, ktorí nedajú dopustiť na staré dobré tabuľky a uprednostňujú rodinný rozpočet v exceli, alebo dokonca na klasické pero a papier.

Aplikácie pre správu rozpočtu

Aplikácie pre správu rozpočtu predstavujú účinný spôsob, ako získať prehľad vo vlastných financiách. Pozrite sa na výber najlepších aplikácií pre správu rozpočtu a vyberte si.

Pozrieť rebríček

Na to, aby ste mohli začať evidovať svoje príjmy a výdavky a dokázať si tak viesť či už osobný alebo rodinný rozpočet, potrebujete na konci každého dňa nezabúdať na evidenciu príjmov a výdavkov.

Musíte byť vytrvalí. Možno sa vám to počas prvých mesiacov bude zdať ako otrava, časom však zistíte, že tieto zaznamenávania majú zmysel a postupne začnete rozumieť vašim rodinným financiám.

Ak nie ste fanúšikom mobilných aplikácií, pripravili sme pre váš rodinný rozpočet tabuľku.

Stačí, ak si vždy spoločne s vašou polovičkou pred koncom mesiaca alebo pred výplatou vyhradíte tridsať minút vášho času, začnete sumarizovať čo vás počas najbližších 30 dní čaká a zapíšete to do tabuľky.

osobny-rozpocet-financer-min
Tabuľka pre správu rozpočtu od Financer.sk

Postupne získate prehľad o vašom rodinnom finančnom rozpočte a budete sa tak môcť zodpovednejšie pripraviť na všetky budúce výdavky a záväzky, ktoré na vás čakajú, ako napríklad školský výlet vašich detí alebo len rodinná oslava narodenín.

Ako si zostaviť rodinný rozpočet?

Pri tvorbe rodinného rozpočtu je potrebné zachovávať určitú postupnosť. Iba tak si budete na konci každého mesiaca istí, že rozpočet zobrazuje vašu skutočnú finančnú situáciu bez prikrášlení a poloprávd. Tvorba finančného rozpočtu krok za krokom by mala vyzerať nasledovne:

1. Sumarizácia všetkých čistých príjmov

Logicky, na začiatku by sme mali mať jasný zoznam všetkých našich čistých mesačných príjmov. Okrem výplaty sem môžeme zaradiť zisk z nájomného, prémie, sociálne dávky a podobne. Ak niektorý z vašich príjmov je vám vyplácaný napríklad raz štvrťročne, rozrátajte si ho na mesačný príjem.

Následne, po sčítaní všetkých príjmov vás a vašej polovičky pred sebou máte kompletnú mesačnú príjmovú stránku rozpočtu určujúcu vaše maximálne výdavky a sumu, ktorú by ste nemali za žiadnych okolností prekročiť, pokiaľ nechcete žiť na dlh.

2. Sumarizácia všetkých výdavkov

Po zvládnutí príjmovej časti rodinného rozpočtu prejdite na výdavky. Vytvorte si čo najpresnejší zoznam všetkého, na čo obvykle vynakladáte svoje peniaze. Nezabudnite na pravidelné mesačné platby za plyn, vodu, elektrinu či mobilné telefóny a internet.

Druhou položkou by mali byť poplatky za finančné záväzky ako splátka hypotéky, či spotrebného úveru alebo kreditnej karty. Samostatnou kategóriou sú mimoriadne a nepravidelné výdavky za kultúrny život, šport či nakupovanie oblečenia.

Ak zrátate všetky tieto položky, prehľadne uvidíte, koľko mesačne miniete.

3. Rozdiel medzi príjmami a výdavkami

V nasledujúcom bode prejdite k porovnaniu výšky príjmov a výdavkov. Rodinný rozpočet môže byť dlhodobo prosperujúci iba v prípade, že budete dodržiavať jednoduché pravidlo:

“Peniaze, ktoré do domácnosti prichádzajú (príjmy), musia byť vyššie, alebo sa rovnať peniazom, ktoré z domácnosti odchádzajú (výdavky).”

Ak sa vám podarí tri mesiace po sebe zakončiť mesiac v zelených číslach, ste na správnej ceste k vytváraniu finančných rezerv a úspor. Ak je však situácia opačná, musíte sa čo najskôr uskromniť a znížiť výdavky, respektíve uvažovať nad tým, ako zvýšiť svoj príjem.

4. Prehodnotenie výdavkov

Ako správne prehodnotiť vaše výdavky tak, aby ste udržali rodinný rozpočet v správnej kondícii? Niekedy stačí rozdeliť výdavky na nevyhnutné (nájomné, energie, doprava) a vedľajšie (šport, kultúra, zábava, stravovanie v reštauráciách)

Snažte sa nájsť vo svojich výdavkoch systém, nerozhadzovať peniaze bezúčelovo a naučte sa, že štvrťročné, polročné alebo ročné platby dopredu (napríklad za predplatné) sú z dlhodobého hľadiska výhodnejšie a bolia iba raz a to v daný mesiac, keď ich zaplatíte.

5. Zadajte si realistické ciele

Po tom, ako si urobíte prehľad vo vašich príjmoch a výdavkoch, a zároveň ich prehodnotíte, môžete si následne stanoviť ciele. Ciele by mali byť realistické, tak aby ste ich aj dokázali splniť.

V prvom rade by ste si mali stanoviť výšku rozpočtu, ktorá by mala odrážať počet členov vašej domácnosti, finančné záväzky (hypotéka, úvery, poistenie, nájom a podobne) a plánované výdavky, s ktorými je nutné v rozpočte počítať.

6. Aktualizácia a kontrola

Na záver jednoduchá rada. Nezabudnite na pravidelnú aktualizáciu a kontrolu rozpočtu. Snažte sa z vytvárania rodinného rozpočtu urobiť rodinnú rutinu a zaistite, aby rozpočet zohľadňoval vaše skutočné príjmy a výdavky.

Ak sa tak nestane, ľahko zistíte, že realita je niekde úplne inde ako papier, ktorý znesie veľa. S rodinným rozpočtom je navyše potrebné neustále pracovať, pretože ceny za energie, potraviny a ďalšie bežné veci sa neustále menia.

Chyby pri spravovaní rodinného rozpočtu

Spravovanie rodinného rozpočtu je jednoduché, chce to len prax a vyvarovať sa najčastejším chybám, ktoré ľudia pri spravovaní rodinného rozpočtu robia.

Prvou je zlé klasifikovanie nečakaných výdavkov, ako sú napríklad Vianoce, narodeniny, svadby a podobne. Častokrát o takýchto udalostiach vieme skôr, preto na ne treba pripraviť aj váš rodinný rozpočet.

Taktiež by ste v žiadnom prípade nemali navyšovať vaše očakávané výdavky. Ak si teda stanovíte, že nakúpite darčeky za 500 eur, mali by ste to aj dodržať.

Poslednou chybou, ktorú ľudia často robia je, že vo svojom rodinnom rozpočte počítajú s príjmami, ktoré nie sú isté. Rodinný rozpočet by ste mali vždy spravovať realisticky.

Ako spravovať rodinný rozpočet?

Možno si vravíte, že všetky tieto teoretické poučky vyzerajú pekne, no v praxi neviete ako a čo presne urobiť, aby ste dostali svoj rodinný rozpočet pod kontrolu.

Mysleli sme aj na to a pripravili sme vám niekoľko užitočných tipov, s ktorými vám to pôjde oveľa jednoduchšie a rýchlejšie.

ako ušetriť

Odkladajte si

Snažte sa odložiť si z každého vášho príjmu 10%. A teraz nemyslíme len výplatu, ale aj prídavky na deti, preplatok za elektrinu alebo nájomné za garáž, ktorú prenajímate svojmu priateľovi.

Nezabudnite ani na vaše deti a už od útleho veku sa u nich snažte vybudovať zodpovednosť k vlastným peniazom. Najprv im ukážte, ako si odkladať do pokladničky a neskôr, keď podrastú, im založte detský sporiaci účet.

Zbavte sa dlhov

Dlhy sú veľmi nepríjemná záležitosť. Splácate hypotéku, dva spotrebné úvery, máte povolené prečerpanie na účte a kreditnú kartu? Stavíme sa, že zbytočne preplácate. Možno je najvyšší čas začať uvažovať nad refinancovaním alebo konsolidáciou vašich finančných záväzkov.

Refinancovaním dostanete váš rodinný rozpočet pod kontrolu oveľa rýchlejšie.

Neplaťte za účet v banke

Dnes je to prežitok. Skutočne. Platiť za to, že máte vo vašej vlastnej banke vedený účet, na ktorý vám mesačne prichádza určitý obnos peňazí? Je to úplná zbytočnosť.

Banky síce dnes ponúkajú rôzne úľavy a zľavy z poplatkov napríklad na študentské a sporiace účty, ale bežné účty sú zvyčajne spoplatnené. Pokúste sa nájsť taký bežný účet, za ktorý nemusíte platiť a váš rodinný rozpočet sa vám poďakuje.

Tip: Neplaťte za bežný účet v banke

Nečakajte a založte si úplne bezplatný účet v 365 banke a to priamo online z pohodlia domova. Založenie a vedenie účtu je zdarma, trvá pár minút a k dispozícii máte aj praktickú aplikáciu do mobilného telefónu.

Chcem účet v 365 banke

Vyťahujte spotrebiče zo zásuvky

Možno sa vám to bude zdať neuveriteľné, ale počítač, ktorý máte celý rok v zásuvke, ale používate ho iba výnimočne, vám môže ročne z rozpočtu ukrojiť až 60 EUR. Ak k nemu prirátate tlačiareň, reproduktory a iné príslušenstvo, pokojne sa môžete dostať na celkových 80 EUR.

Jednoduchým riešením je vyťahovať všetko elektronické zo zásuvky práve v čase, keď ho nepoužívate. Vybudujte si návyk nezabúdať na nabíjačky, kávovary, práčku či iné spotrebiče.

Zamerajte sa na záľuby, ktoré nič nestoja

Existuje viacero záľub a voľnočasových aktivít, ktoré váš rodinný rozpočet zaťažia minimálne, alebo vôbec.

Skúste sa na ne zamerať z dlhodobého hľadiska a uvidíte, že svoj voľný čas dokážete využiť aj zmysluplnejšie a lacnejšie, akoby ste mali zbytočne investovať do drahších koníčkov.

Ak si neviete rady a rozmýšľate, o aké koníčky by mohlo ísť, skúste sa inšpirovať našim článkom.

Viac plánujte

Plánovanie je kľúčom k úspechu vyrovnaného rodinného rozpočtu. Skutočne odporúčame si aspoň na jednu hodinku mesačne sadnúť a poriadne sa zamyslieť nad tým, čo vás čaká. Škola v prírode alebo tábor pre vaše ratolesti? Výročie svadby s vašou drahou polovičkou? Narodeniny vašej mamy?

Nezabúdajte, píšte si a plánujte. Alebo fakt túžite po tom, že nebudete môcť zaplatiť telefónne účty, lebo ste s rodinkou boli nečakane v kine?

Porovnávajte a kupujte lacno

Porovnávanie, porovnávanie a ešte raz porovnávanie. Prakticky celý náš život sa točí okolo porovnávania a netreba naň zabúdať ani pri tvorbe rodinného rozpočtu.

Ak plánujete nákup finančne náročnejšej položky, rozhodne nesiahnite po prvej možnosti len preto, že vám to odporúčal váš kamarát. Odporúčania sú síce dobrým odrazovým mostíkom, no majú vám skôr len dopomôcť v rozhodovaní.

Jednou zo záležitostí, ktoré by ste mali určite porovnávať, sú finančné produkty.  My vo Financer.sk vám pomáhame vybrať si i z portfólia ponúk rýchlych pôžičiekspotrebných úverovkreditných kariet či hypoték.  Pomocou nášho porovnania si vyberiete najlepšiu ponuku už za pár minút.

Deti a sporenie

Dodržiavanie rodinného rozpočtu bude oveľa jednoduchšie, ak s ním budú oboznámení všetci členovia vašej domácnosti. Netreba vynechávať ani deti len preto, že sú ešte malé. Mali by čo najskôr objaviť hodnotu peňazí a uvedomiť si, že rodinné príjmy nie sú nekonečnou studňou bez dna.

Ak dospejete do štádia, v ktorom budete musieť značne obmedziť rozpočet a pritiahnuť opasok, vysvetlite deťom, aké závažné problémy môžu nastať, pokiaľ vám v tom nepomôžu.

Pozor na predražené finančné produkty

Stáva sa, že platíme zbytočné poplatky bankám tam, kde netreba. Príkladom môžu byť nezmyselne vysoké poplatky za výbery z bankomatov, aj keď ich vieme mať aj zadarmo. Dostáva nás však naša nevedomosť.

Preto je dobré porovnávať všetky dostupné alternatívy. Porovnajte si svoju pôžičku a zistite, či sa medzičasom na trhu neobjavilo niečo nové a výhodnejšie, kde môžete ušetriť.

Ideálny rodinný rozpočet

Na záver otázka. Ako by mal vyzerať ideálny rodinný rozpočet? Viacero finančných odborníkov sa zhoduje na tom, že pre našu lepšiu finančnú gramotnosť je ideálne osvojiť si rozpočtové miery 10-20-30-40 a to nasledovne.

  • 10% finančná rezerva
  • 20% investície do  aktív
  • 30% splátky úverov
  • 40% denná spotreba

Čo je to rodinný rozpočet?

Ide o plán finančného hospodárenia vašej rodiny. Udržiavaný rodinný rozpočet pomáha udržiavať poriadok a prehľad vo vašich rodinných financiách. Viac o tom, ako zostaviť rodinný rozpočet sa dočítate v našom článku.

Potrebujem vzor rodinného rozpočtu

Pre rodinný rozpočet môžete využívať niektorú z aplikácií pre správu rozpočtu, alebo klasickú tabuľku, pero a papier. Financer.com Slovensko pre vás pripravil jednoduchú automatizovanú tabuľku na spravovanie rozpočtu. Nájdete ju v článku.

Ako zostaviť rodinný rozpočet?

Zostavenie rodinného rozpočtu je jednoduché a môžeme ho rozdeliť na niekoľko základných fáz: Sumarizácia príjmov, sumarizácia výdavkov, ich pravidelné zaznamenávanie a aktualizácia. Podrobný návod ako urobiť rodinný rozpočet nájdete v našom článku.

Potrebujem vzor rodinného rozpočtu

Pre rodinný rozpočet môžete využívať niektorú z aplikácií pre správu rozpočtu, alebo klasickú tabuľku, pero a papier. Financer.com Slovensko pre vás pripravil jednoduchú automatizovanú tabuľku na spravovanie rozpočtu. Nájdete ju v článku.

Aké sú výhody rodinného rozpočtu?

Vďaka rodinnému rozpočtu budete mať prehľad v rodinných financiách, lepšie plánovať budúcnosť, postupne si vytvárať finančnú rezervu a ušetríte viacej peňazí. 

Ako evidovať príjmy a výdavky?

Na zaznamenávanie príjmov a výdavkov existuje viacero osvedčených spôsobov. Záleží len od vás, či vám viacej vyhovujú mobilné aplikácie pre správu rozpočtu, alebo uprednostňujete rodinný rozpočet v exceli, či ste stará škola a vystačí vám klasické pero a papier. 

Náš záväzok k transparentnosti
Vo Financer sme odhodlaní vám pomáhať s financiami. Všetok náš obsah dodržiava naše Redakčné zásady. Sme transparentní ohľadom toho, ako hodnotíme produkty a služby v našom Recenznom procese a ako zarábame peniaze v našom Zverejnení inzerentov.
Využívaním služieb Financer.sk pomáhate.  Dozvedieť sa viac