Top 10 najbohatších krajín na svete 2024

  • 9. september 2024
  • 9 minút čítania
  • Read Icon 17484 prečítaní
Autor  Daniel Fekete
Editor   Jakub Bohuš

Je dosť možné, že už ste niekedy pátrali po odpovedi, ktoré štáty sú najbohatšie na svete alebo aký štát je vôbec najbohatší. V tomto článku nájdete odpoveď.

Pri výpočtoch skutočného bohatstva danej krajiny sa berie do úvahy celkový hrubý domáci produkt, známejší pod skratkou HDP v prepočte na jedného obyvateľa.

Čo to znamená? HDP predstavuje hodnotu všetkých služieb, tovaru a produktov vyprodukovaných za jeden rok na území vybraného štátu. Toto číslo sa delí počtom obyvateľov štátu. Výsledok ukazuje mieru bohatstva krajiny v prepočte na jedného obyvateľa.

Po tom, čo sme priniesli rebríček najbohatších ľudí na svete a na Slovensku, sme podobným spôsobom vytvorili aj nasledujúci rebríček podľa voľne dostupných informácií Medzinárodného menového fondu. Začíname desiatym miestom.


10. Austrália

HDP | 63 487 $ na obyvateľa

Zdroj: escape.com

Austrália je na prvý pohľad veľká krajina s pomerne malým počtom obyvateľov. Vďaka obrovským prírodným zdrojom zaznamenáva krajina od 80. rokov 20. storočia každoročný hospodársky rast.

Napriek tomu, že ju v roku 2007 tvrdo zasiahla finančná kríza a neskôr pandémia koronavírusu, má stabilné hospodárstvo, čo znamená, že sa právom radí na 10. miesto najbohatších krajín sveta.


9. Dánsko

HDP | 71 402 $ na obyvateľa

Zdroj: lonelyplanet.com

Deviate miesto v našom rebríčku najbohatších krajín sveta patrí Dánsku. Vysoké HDP krajiny pochádza z rozsiahleho spracovateľského priemyslu. chemické výrobky, elektronika, značkový tovar, nábytok a textil.

Okrem toho má Dánsko významné prírodné zdroje z ropy a plynu, ako aj veľké príjmy z rybolovu a poľnohospodárstva.

Medzi najväčšie spoločnosti v krajine patrí napríklad hračkársky koncern The Lego Group, ktorý je svetoznámy svojimi stavebnicami lego. Ďalšou spoločnosťou je logistická firma Maersk, ktorá je najväčším prevádzkovateľom kontajnerových lodí na svete.


8. Island

HDP | 78 836 $ na obyvateľa

Zdroj: lonelyplanet.com

Island v roku 2007 tvrdo zasiahla finančná kríza, ale odvtedy sa zotavil a vrátil sa na zoznam najbohatších krajín sveta, kde sa v roku 2023 umiestnil na 8. mieste.

Veľká časť príjmov krajiny pochádza z rybolovu, vodnej energie a výroby hliníka. Veľký príjem tejto malej krajine poskytuje aj cestovný ruch.

Zaujímavým fenoménom je pestovanie zeleniny a južného ovocia vo veľkých skleníkoch v blízkosti polárneho kruhu, ktoré sú vykurované geotermálnou energiou. Rastlinná výroba však nepredstavuje dôležitú súčasť HDP.


7. USA

HDP | 80 412 $ na obyvateľa

Zdroj: worldtrips.com

USA sú jedinou krajinou na zozname najbohatších krajín, ktorá sa nachádza v prvej desiatke z hľadiska HDP na obyvateľa aj celkového HDP, a v roku 2023 budú stále najväčšou ekonomikou sveta, hoci Čína je už tesne za nimi.

Rozdiel medzi bohatými a chudobnými je v Spojených štátoch, žiaľ, veľmi veľký. Pomerne veľká časť obyvateľstva sa považuje za chudobnú.

Spojené štáty sú obrovská krajina s diverzifikovaným hospodárstvom. Je bohatá na prírodné zdroje, ako aj na vyspelé technológie, financie, armádu a priemysel.


6. Katar

HDP | 81 968 $ na obyvateľa

Zdroj: lonelyplanet.com

Nie je žiadnym prekvapením, že jednou z najbohatších krajín v našom rebríčku v ukazovateli HDP na obyvateľa, je štát z Arabského polostrova, Katar. Tento štát profituje najmä z ťažby a vývozu ropy a zemného plynu.

Nechcú sa spoliehať len na prírodné zdroje a preto v posledných rokoch vhodne diverzifikovali hospodárstvo a pritiahli do krajiny spoločnosti, ktoré sú svetovými lídrami v oblasti technológií.

Obyvatelia Kataru neplatia žiadnu daň z príjmu. Zaujímavosť na záver? Priamo v Katare sa narodilo iba 10 % súčasného obyvateľstva, zvyšok tvoria prisťahovalci.


5. Singapur

HDP | 87 884 $ na obyvateľa

Zdroj: lonelyplanet.com

Krajina taká malá, že je to vlastne len jedno mesto s rovnakým názvom, Singapur. Patrí tak medzi najhustejšie osídlené krajiny na svete a životná úroveň Singapurčanov je veľmi vysoká. Jedným z dôvodov je, že z hľadiska HDP na obyvateľa je to šiesta najbohatšia krajina na svete.

Z čoho najviac profituje? Vďaka nízkym daniam je domovom niekoľkých digitálnych fintech spoločností a má skvelú geografickú polohu, ktorú využíva najmä lodná doprava a preprava tovaru a strojársky priemysel.


4. Nórsko

HDP | 99 266 $ na obyvateľa

Zdroj: lonelyplanet.com

Nórsko je jednou z najdrahších krajín v Európe. Mnoho Slovákov mieri na sever nášho kontinentu, najmä v letných mesiacoch, zvyčajne nie za dovolenkou, ale skôr za lepším zárobkom.

Okrem toho má Nórsko veľké zásoby ropy a zemného plynu a časť hospodárstva tvorí drevársky priemysel a energetika. Takmer 99 % energie Nórov zabezpečujú vodné elektrárne. V rebríčku najbohatších krajín mu patrí 4. miesto.


3. Švajčiarsko

HDP | 102 865 $ na obyvateľa

Zdroj: lonelyplanet.com

Alpský štát s bielym helvétskym krížom na vlajke nachádzajúci sa medzi Nemeckom, Rakúskom a maličkým Lichtenštajnskom. Primárnymi zdrojmi príjmov vo Švajčiarsku sú predovšetkým bankovníctvo a cestovný ruch.

Je takmer isté, že najvýznamnejšie banky na svete majú sídlo alebo účty vedené práve vo Švajčiarsku. Vedeli ste, že štát s jedným z najlepších sociálnych systémov na svete používa až štyri oficiálne úradné jazyky? Sú nimi nemčina, francúzština, taliančina a rétorománčina.


2. Írsko

HDP | 112 247 $ na obyvateľa

Zdroj: lonelyplanet.com

Írsko zažilo v posledných desaťročiach výrazný hospodársky rozmach, preto môže byť druhé miesto v tomto rebríčku pre niektorých miernym prekvapením.

Keď si však uvedomíme, že krajina je považovaná za európsky inkubátor technologických startupov, je domovom gigantu Facebook a má jednu z väčších pobočiek Google, je to pochopiteľnejšie.

Írskym vládam sa dlhodobo darí vytvárať prostredie priaznivé pre tento druh podnikania prostredníctvom viacerých úspešných reforiem podnikateľského systému.


1. Luxembursko

HDP | 135 605 $ na obyvateľa

Zdroj: lonelyplanet.com

Mnohých to prekvapí, ale najbohatšou krajinou je Luxembursko (z hľadiska HDP na obyvateľa). Je väčšie ako Monako alebo Andorra, ale stále dosť malé na to, aby sa dalo zaradiť medzi mikroštáty.

Podobne ako Švajčiarsko žije najmä z bankovníctva a môže sa pochváliť jednou z najnižších mier nezamestnanosti na svete. Je domovom viac ako 200 bánk. Okrem bankovníctva má silné zastúpenie aj oceliarsky a gumárenský priemysel.


Kde sa nachádza Slovensko?

Slovensko sa v rebríčku nachádza 50. mieste s HDP 24 471 dolárov na jedného obyvateľa. Pred nami sú štáty ako Portugalsko, Litva, Cyprus, Slovinsko a susedná Česká republika. V tesnom závese za nami sa nachádza Barbados, Maďarsko, Seychely, Poľsko a Grécko.

V priestore Strednej Európy sú na tom najlepšie Švajčiari, Rakúšania a Nemci, po nich nasleduje Česko a Slovensko. Za nami sú Poliaci s HDP 22 393 amerických dolárov na jedného obyvateľa a Maďarsko s HDP 21 075 dolárov na obyvateľa.

Prečítajte si tiež:


Pomohol vám tento článok?

7 ľudí z 9 to považujú za užitočné

Zdroje

Country Manager Financer.com Slovensko, milovník dobrého jedla, cestovateľ a knihomoľ so záľubou vzdelávania sa v oblasti finančnej gramotnosti a financií. Vždy pripravený pomôcť urobiť to najlepšie finančné rozhodnutie.

Editor Jakub Bohuš
Zdieľať na
Read Icon 17484 prečítaní

Objavte viac článkov

Využívaním služieb Financer.sk pomáhate.  Dozvedieť sa viac