Ako dostať svoje osobné financie pod kontrolu?

|
Editor :  Jakub Bohuš
Aktualizované: 19. september 2024

Sú vaše osobné financie v poriadku? Pomôžeme vám ušetriť peniaze a ukážeme, ako môžete zarobiť viac.

Musíme si uvedomiť, že žijeme v spoločnosti veľmi výrazne zameranej na konzum. Tá dáva našim osobným financiám poriadne zabrať.

Čoraz častejšie sa stáva, že na konci mesiaca nám na účte svietia červené čísla, lebo sme museli zaplatiť všetky splátky, telefóny, nájom a ten nový LCD televízor z reklamy vyzerá v našej novej obývačke jednoducho výborne.

Avšak základný predpoklad úspešného spravovania osobných financií znie:

Naše príjmy musia byť vyššie, ako naše výdavky.” Ak je to opačné, navyše dlhodobo, je celkom zrozumiteľné, že nastávajú vážne finančné problémy.

Dostávame sa do uzavretého kruhu splátok a vymazávania dlhov. Tento kolotoč, ktorý negatívne ovplyvňuje našu psychickú pohodu a vyrovnanosť je navyše dosť zákerný. Veľmi ťažko sa z neho totiž vystupuje.

Sú vám tieto riadky povedomé?

Patríte medzi ľudí, ktorí ak by zarábali mesačne 1500 eur, aj tak by boli na konci v mínuse? Je veľmi pravdepodobné, že svoje osobné financie nemáte pod kontrolou a niečo robíte zle.

Nezúfajte

Budeme sa vám budeme snažiť vysvetliť ako ušetriť peniaze bez ohľadu na výšku vášho príjmu, ako dostať svoje osobné financie pod kontrolu správnym nastavením finančného rozpočtu a ako sa konečne dostať von z neúprosného kolotoča splátok.

Ako ušetriť peniaze?

Akokoľvek sa zdá, šetrenie nie je žiadna veľká veda. A akokoľvek bláznivo to bude znieť, pre správne a efektívne šetrenie peňazí je potrebné uvedomiť si jednu vetu:

“Šetrenie musíme vnímať ako ďalší výdaj, ktorý musíme zaplatiť.”

  • Musíme každý mesiac zaplatiť nájom alebo hypotéku
  • Musíme každý mesiac zaplatiť za energie
  • Musíme každý mesiac šetriť a vytvárať si rezervu

Možno si poviete, že je to nemožné, lebo jednoducho nemáte dostatok peňazí. Skúste sa však zamyslieť a začať tým, že si okrem trvalých príkazov za nájom, inkaso a energie nastavíte trvalý príkaz aj na šetrenie.

Optimálne by bolo, ak by ste boli schopní odoslať takto mesačne na účet 10% z vašich príjmov. Ak sa vám to zdá veľa, pokojne začnite s 2% alebo 5%.

Nakoniec uvidíte, že vyžiť z 95% rozpočtu nie je nič ťažké.

Veľmi efektívnym spôsobom, ako neminúť a nesiahať na financie, ktoré šetríte, je sporiaci účet. Dnes si už v každej banke dokážete rýchlo, jednoducho a väčšinou aj bezplatne zriadiť sporiaci účet aj k vášmu osobnému účtu.

Nečakajte a začnite šetriť hneď. Môže vám pomôcť našich viac ako 170 tipov na každodenné šetrenie.

Ako utrácať menej?

Ďalším dôležitým krokom k vybudovaniu zdravej finančnej kondície je okrem šetrenia aj otázka, ako menej utrácať.

Ak dokážeme pochopiť oba princípy a aplikovať ich do dennej praxe, sme na najlepšej ceste k úspešnému spravovaniu osobných financií a k dodržiavaniu finančného plánu.

Opäť sa dostávame k jednoduchej a účinnej vete.

“Sú výdaje, ktoré musíme zaplatiť a sú výdaje, ktoré chceme zaplatiť.”

Musíme jesť, obliekať sa, na niečom spať, starať sa o rodinu, dopravovať sa do práce a baviť sa. Chceme fajčiť, piť alkohol, pozerať televízor, kúpiť si značkové oblečenie či jazdiť v lepšom aute. Vidíte ten základný rozdiel? Osobné financie kvitnú a narastajú, ak sa sústredíme na výdaje za “musím”, ale naopak, veľmi ľahko miznú a strácajú sa, ak sa sústredíme na výdaje za “chcem”.

Samozrejme, je to úplne prirodzené, všetci sa chceme mať čo najlepšie.

Niekedy však na nepotrebné a zbytočné výdavky, ktoré nám neprospievajú, upriamujeme až príliš veľkú pozornosť. Výsledkom sú finančné problémy a nutnosť siahať po rýchlych pôžičkách či úveroch.

Nič viac o tom, ako utrácať menej peňazí, nepotrebujete vedieť.

Skúste sa však pri najbližších nákupoch poriadne zamyslieť a pred tým, než niečo impulzívne nakúpite, položte si otázku: “Musím to kúpiť pre svoje dobro a dobro svojej rodiny, alebo to chcem kúpiť pre dobro seba a svojej rodiny?”

Uvidíte, že stačí brať pri každom nákupe do úvahy túto jednoduchú, údernú vetu a vaše osobné financie nasmerujete tým správnym smerom.

Ak chcete utrácať menej nie len pri nákupoch, ale aj pri trávení voľného času, prečítajte si náš článok o tipoch, ako tráviť voľný čas a nezruinovať pri tom svoj rozpočet.

Ako zvýšiť príjem?

Každý z nás má prácu a k nej má určitý vzťah. Chvalabohu, ak nás práca baví, napĺňa a pracujeme s radosťou za adekvátne platové ohodnotenie. 

Žiaľ, situácia na Slovensku je často odlišnáa ľudia na to, aby mohli prežiť od výplaty k výplate majú často aj dve-tri zamestnania.

Druhé zamestnanie však nemusí byť nutne jedinou možnosťou ako zarábať viac. Už len samotná doba internetu ponúka hneď niekoľko alternatív na zvýšenie príjmov.

Pozrite sa na viac ako 18 tipov, ako zarobiť viac peňazí.

  • Doučujte Ste dobrí v jazykoch? Viete okrem angličtiny trebárs francúzštinu či veľmi žiadanú španielčinu? Ste doma v matematike alebo chémii, ktoré zvyčajne žiakom nejdú? Môžete sa jednoducho zaregistrovať napríklad na portáli Doučma.sk a ponúknuť svoje vedomosti. Ďalším plusom je, že nemusíte ani cestovať a ostať v pohodlí domova. Doučovať môžete aj cez Skype. Váš voľný čas tak bude mať zmysel, zarobíte si a ešte aj pomôžete.

  • Skúste babysitting – Stráženie a opatrovanie detí je veľmi rozšírené za hranicami, ale pomaličky sa dostáva aj k nám. Vhodné zmysluplné využitie voľného času, pokiaľ ste študentka, alebo pracujete len na polovičný úväzok. Netreba snáď ani hovoriť, že táto profesia popri práci si vyžaduje istú dávku zodpovednosti a lásky k deťom. Dokážete si však slušne prilepšiť.

  • Copywriting – V súčasnosti veľmi rozšírené povolanie, ktoré sa hodí, najmä ak máte vzťah k písaniu. Nemusíte sa báť, že by ste nenašli oblasť, ktorej sa rozumiete, dnes je copywriting veľmi žiadaný a každú chvíľu niekto hľadá niekoho na napísanie textov, napríklad na webovú stránku. Striehnite po dobrej ponuke z oblasti, ktorá vás zaujíma a pokiaľ nemáte svoje portfólio, stačí navrhnúť, že prvé články napíšte len za referencie.

  • Grafický dizajn – Dobrých grafikov je ako šafránu. Ak viete pracovať vo Photoshope a iných grafických programoch, máte dobrú predstavivosť a viete pripraviť logo či iné propagačné materiály, budete veľmi žiadaným artiklom. Ak je pre vás grafika veľkou neznámou a chceli by ste sa naučiť aspoň grafické základy, odporúčame online kurzy už od 10 EUR od Udemy.com

  • Zákaznícka podpora – Možno vaša budúca práca snov. Mnoho firiem si dnes zakladá na kvalitnom zákazníckom servise a dobrej podpore. Je to povolanie, ktoré môžete vykonávať aj z domu s dobrým pripojením na internet práve v čase, kedy vám to najviac vyhovuje. Ak viete svoj čas ponúknuť aj cez víkendy, môžete si byť istí, že sa o vás firmy pobijú.

Ako zostaviť finančný plán?

Naše finančné návyky sa nezmenia cez noc. Ak sme doteraz nemali skúsenosti s finančným plánovaním, bude pre nás oveľa ťažšie pochopiť pohľad na tvorbu osobného rozpočtu, ťažšie si uvedomíme dôležitosť šetrenia na dôchodok alebo výhody investovania.

Osobný finančný rozpočet je ako zmluva, ktorú ste podpísali sami so sebou. Zaviazali ste sa, že mesačne neminiete viac, než ste si stanovili a zároveň sa budete snažiť dodržať všetky svoje príjmy.

Tvorba vlastného rozpočtu pomáha získať kontrolu nad našou finančnou situáciou. Prostredníctvom dobre pripraveného a dlhodobého finančného plánovania môžete vo svojom rozpočte nájsť medzery či spôsoby, ako šetriť.

Okrem toho, pomáha nám zodpovedne sa pripraviť na neočakávané výdavky v budúcnosti a je prvým významným krokom k finančnej zodpovednosti.

Čo by mal obsahovať finančný rozpočet?

  • Pravidelné a nepravidelné príjmy (výplata, nájomné, darčeky)
  • Pravidelné, opakujúce sa výdavky (splátky, inkaso, nájom, telefón)
  • Pohyblivé výdavky (posedenie s priateľmi, kúpa darčeka)
  • Neočakávané výdavky (pokazená práčka alebo auto)
  • Finančný súhrn (celkové príjmy a výdavky a ich rozdiel)

Ako začať? Úplne jednoducho. Vždy pár dní pred koncom mesiaca alebo pred výplatou si sadnite a pripravte stručný prehľad príjmov a výdavkov, ktoré vás čakajú na nasledujúce obdobie 1 mesiaca.

Naša intuitívna šablóna na mesačný rozpočet vám pomôže so všetkým potrebným. Stačí zadať svoje najčastejšie príjmy a výdavky. Potom hneď uvidíte, koľko mesačne zarobíte a miniete. Takýto postup opakujte každý mesiac.

osobny-rozpocet-financer-min

Ak to budete robiť dlhodobejšie, uvidíte mesačný tok vašich financií oveľa zreteľnejšie. Bude pre vás ľahké zistiť, kde míňate zbytočne veľa a koľko eur by ste mohli ušetriť vyškrtnutím nepotrebných vecí z rozpočtu.

Ak chcete dostať svoje financie pod kontrolu, odporúčame začať hneď teraz.

Ako udržať financie pod kontrolou?

Pojem finančná nezávislosť znie pre drvivú väčšinu Slovenska ako nedosiahnuteľný sen. Finančná nezávislosť totiž vyjadruje, aký dlhý čas môžete prežiť bez toho, aby ste čokoľvek robili.

Netvrdíme, že vás pomocou pár slov naučíme, ako byť finančne nezávislý. Ukážeme však fungujúce kroky, s ktorými dostanete vaše financie pod absolútnu kontrolu a budovanie toľko chcenej nezávislosti už nebude také vzdialené.

Upozorňujeme, že to nie je šprint, ale beh na dlhú trať.

Personal-Finance-min

Vytvoríme si rezervu 1000 eur

Prvý krok a míľnik, ktorý je potrebné na tejto maratónskej trati dosiahnuť, je vytvorenie finančnej rezervy vo výške 1000 eur. Začnite odsúvaním aspoň 5% z vašich príjmov na sporiaci účet.

Nemusí však ísť iba o príjmy z práce. Odložte si tam napríklad aj percentá z finančných darov. Vytvorením tejto finančnej rezervy sa vyhneme rýchlym pôžičkám a v prípade, že nám vyskočí neočakávaný výdaj, bude sa nám oveľa jednoduchšie dýchať, lebo predídeme zbytočnému vytváraniu dlhov.

Všetky dôležité zmluvy a dokumenty na jedno miesto

Pomáha nám to udržiavať dlhodobý poriadok a prehľad v našich financiách. Na začiatok stačí, ak si všetky naše výdavky spíšeme na papier a k nim následne priradíme výšku splátok, deň splatnosti, číslo účtu, variabilné symboly a podobne.

Takto už nemusíme stresovať, či splátka rýchlej pôžičky mala splatnosť už pätnásteho, alebo až dvadsiateho tretieho.

Dodržiavame finančný rozpočet

Ak máme všetky dôležité údaje o našich výdavkov na jednom mieste, začneme pravidelne dodržiavať stanovený rozpočet. Finančná disciplína je jedným z najdôležitejších faktorov.

Pokiaľ sa nám dlhodobo podarí dodržiavať vyhradený rozpočet, uvidíme progres v našich osobných financiách a uvedomíme si, že niektoré z našich výdavkov sú úplne zbytočné a je veľmi ľahké ich eliminovať.

Doplatíme dlhy

Dlhy – večný strašiak nás Slovákov. Aj tých sa dá úplne zbaviť. Len si to predstavte, že sa ráno zobudíte a už nebudete mať žiadne dlhy. Zároveň už budete vedieť, ako žiadne ďalšie dlhy nevytvárať.

Sme v bode, kedy už máme osobné financie relatívne pod kontrolou a každý mesiac vidíme, kde môžeme ušetriť, alebo kde míňame zbytočne. Stačí začať posielať tieto peniaza ako mimoriadne splátky za naše záväzky a tie začnú miznúť čoraz rýchlejšie, až raz nebudú žiadne.

Vytvárame rezervu 3000 eur

Akonáhle sa dokážeme zbaviť všetkých dlhov, naše financie dýchajú oveľa zdravšie. Je na čase začať si budovať väčšiu a použiteľnejšiu finančnú rezervu, totožným spôsobom ako predtým. Môžete si tak neskôr dovoliť výraznejšiu rekonštrukciu v byte či nákladnejšiu opravu vášho auta. Všetko bez akéhokoľvek úveru.

Znižujeme výdavky

Nechápte to však zle. Obmedzovanie výdavkov neznamená, že sa presťahujeme do jaskyne a budeme sa živiť len tým, čo vyrastie na stromoch. Stačí vyradiť zo svojich výdavkov veci, ktoré nám neprinášajú šťastie a spokojnosť, ale skôr naopak.

Naučme sa hovoriť nie v správnych situáciách a platiť len za to, čo skutočne potrebujeme. Potrebujete inšpiráciu? Ponúkame vám viac ako 170 tipov, ako ušetriť peniaze.

Automatizujme

Slovensko patrí medzi svetovú bankársku špičku a internetové bankovníctva našich bánk patria k najlepším vôbec. Dokážu za nás pohodlne vyriešiť takmer všetko. Tak prečo to nevyužiť?

Vyčleňme si pol hodinku nášho času, sadnime si nad internet banking a nastavme všetky potrebné trvalé príkazy na splátky, telefón, energie a pokojne aj inkaso. Nezabudnite však na trvalý príkaz na sporenie.

Náš záväzok k transparentnosti
Vo Financer sme odhodlaní vám pomáhať s financiami. Všetok náš obsah dodržiava naše Redakčné zásady. Sme transparentní ohľadom toho, ako hodnotíme produkty a služby v našom Recenznom procese a ako zarábame peniaze v našom Zverejnení inzerentov.

Country Manager Financer.com Slovensko, milovník dobrého jedla, cestovateľ a knihomoľ so záľubou vzdelávania sa v oblasti finančnej gramotnosti a financií. Vždy pripravený pomôcť urobiť to najlepšie finančné rozhodnutie.

Editor Jakub Bohuš
Zdieľať na
Využívaním služieb Financer.sk pomáhate.  Dozvedieť sa viac